DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

14. Süre: İbrahim Süresi (52 Ayet) Meali

14. Süre: İbrahim Süresi (52 Ayet) Meali

İbrahim Süresi 1. Ayet Meali: Elif, Lam, Ra. Bu bir Kitap’tır ki, insanları Rabblerinin izniyle karanlıklardan nura, o Aziz ve Hamid olanın yoluna çıkarman için sana indirdik.

İbrahim Süresi 2. Ayet Meali: O Allah ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. Şiddetli azaptan dolayı kafirlerin vay haline!

İbrahim Süresi 3. Ayet Meali: Onlar ki dünya hayatını ahirete tercih ederler, Allah yolundan alıkoyarlar ve onun eğriliğini isteyenler. İşte onlar uzak bir sapıklık içindedirler.

İbrahim Süresi 4. Ayet Meali: Onlara iyice açıklasın diye her peygamberi yalnız kendi kavminin diliyle gönderdik. Artık Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, güç ve hikmet sahibidir

İbrahim Süresi 5. Ayet Meali: Andolsun ki Musa’yı da, “Kavmini karanlıklardan aydınlığa çıkar ve onlara Allah’ın günlerini hatırlat” diye mucizelerimizle gönderdik. Şüphesiz ki bunda çok sabırlı, çok şükreden herkes için ibretler vardır.

İbrahim Süresi 6. Ayet Meali: Hani Musa kavmine demişti ki: Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Çünkü o, sizi işkencenin en kötüsüne sürmekte ve oğullarınızı kesip kadınlarınızı bırakmakta olan Firavun ailesinden kurtardı. İşte bu size anlatılanlarda, Rabbinizden büyük bir imtihan vardır.

İbrahim Süresi 7. Ayet Meali: Hatırlayın ki Rabbiniz size, “Eğer şükrederseniz, elbette size artıracağım ve eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir” diye bildirmişti.

İbrahim Süresi 8. Ayet Meali: Musa dedi ki: “Eğer siz ve yeryüzünde olanların hepsi nankörlük etseniz, bilin ki Allah gerçekten zengindir, övgüye layıktır”

İbrahim Süresi 9. Ayet Meali: Sizden öncekilerin, Nuh, Ad ve Semud kavimlerinin ve onlardan sonrakilerin haberleri size gelmedi mi? Onları Allah’tan başkası bilmez. Peygamberleri kendilerine açık belgeler getirdi de onlar, ellerini peygamberlerinin ağızlarına koydular ve dediler ki: “Biz size gönderileni inkar ettik ve bizi kendisine çağırdığınız şeyden derin bir kuşku içindeyiz”

İbrahim Süresi 10. Ayet Meali: Peygamberleri dediler ki: “Gökleri ve yeri yaratan Allah hakkında şüphe mi var? Halbuki o günahlarınızdan bir kısmını bağışlamak ve sizi belirli bir vakte kadar yaşatmak için sizi çağırıyor.” Onlar dediler ki: “Siz de bizim gibi bir insandan başka bir şey değilsiniz. Siz bizi atalarımızın tapmış olduğu şeylerden döndürmek istiyorsunuz. Öyleyse bize, apaçık bir delil getirin”

İbrahim Süresi 11. Ayet Meali: Peygamberleri de onlara dediler ki: Biz sizin gibi bir insandan başkası değiliz. Fakat Allah, nimetini kullarından dilediğine lütfeder. Allah’ın izni olmadan bizim size bir delil getirmemize imkan yoktur. Müminler ancak Allah’a dayansınlar.

İbrahim Süresi 12. Ayet Meali: Hem, bize yollarımızı göstermiş olduğu halde ne diye biz, Allah’a dayanıp güvenmeyelim? Sizin bize verdiğiniz eziyete elbette katlanacağız. Tevekkül edenler yalnız Allah’a tevekkülde sebat etsinler.

İbrahim Süresi 13. Ayet Meali: Kafir olanlar peygamberlerine dediler ki: “Elbette sizi, ya yurdumuzdan çıkaracağız, ya da mutlaka dinimize döneceksiniz. Rableri de onlara bildirdi ki: Zalimleri mutlaka helak edeceğiz!.

İbrahim Süresi 14. Ayet Meali: Ve onlardan sonra sizi mutlaka o yerde yerleştireceğiz. İşte bu makamımdan korkan ve azabımdan sakınan kimselere hastır

İbrahim Süresi 15. Ayet Meali: Peygamberler fetih istediler. Her inatçı zorba hüsrana uğradı

İbrahim Süresi 16. Ayet Meali: Ardından da cehennem vardır; orada kendisine irinli su içirilecektir

İbrahim Süresi 17. Ayet Meali: Onu yudumlamaya çalışacak, fakat boğazından geçiremeyecek ve ölüm ona her yandan gelecek, ama o yine ölmeyecek. Bunun arkasından da pek şiddetli bir azap daha vardır

İbrahim Süresi 18. Ayet Meali: Rablerini inkar edenlerin durumu şudur. Onların amelleri fırtınalı bir günde rüzgarın şiddetle savurduğu küle benzer. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde edemezler. İşte bu, büyük sapıklığım kendisidir.

İbrahim Süresi 19. Ayet Meali: Allah’ın gökleri ve yeri hak ile yarattığını görmedin mi? O dilerse sizi ortadan kaldırıp yepyeni bir halk getirir.

İbrahim Süresi 20. Ayet Meali: Bu, Allah’a zor değildir.

İbrahim Süresi 21. Ayet Meali: Hepsi Allah’ın huzuruna çıkacak ve zayıflar o büyüklük taslayanlara diyecekler ki: “Biz sizin tabilerinizdik. Şimdi siz, Allah’ın azabına karşı bize herhangi bir fayda verebilir misiniz?” Onlar derler ki: “Allah bizi hidayete erdirseydi biz de sizi doğru yola iletirdik. Şimdi biz sızlansak da, sabretsek de birdir. Çünkü bizim için sığınacak bir yer yoktur”

İbrahim Süresi 22. Ayet Meali: İş bitirilince, şeytan diyecek ki: “Şüphesiz Allah size gerçek olanı vaad etti, ben de size vaad ettim ama, size yalancı çıktım. Zaten benim size karşı bir gücüm yoktu. Ben, sadece sizi çağırdım, siz de benim davetime hemen koştunuz. O halde beni yermeyin, kendinizi yerin. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Kuşkusuz daha önce beni Allah’a ortak koşmanızı reddediyordum. Şüphesiz zalimlere, elbette acıklı bir azap vardır”

İbrahim Süresi 23. Ayet Meali: İman edip de salih amel işleyenler, Rablerinin izniyle içinde ebedi kalacakları ve zemininden ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Orada karşılaştıklarında birbirlerine iyi dilek temennileri, “selam”dır.

İbrahim Süresi 24. Ayet Meali: Görmedin mi Allah nasıl bir misal getirdi: Güzel bir sözü, kökü yerde sabit, dalları gökte olan güzel bir ağaca benzetti

İbrahim Süresi 25. Ayet Meali: O ağaç, Rabbinin izniyle her zaman yemişini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir

İbrahim Süresi 26. Ayet Meali: Kötü bir sözün misali, gövdesi yerden koparılmış, o yüzden ayakta durma imkanı olmayan bir ağaca benzer

İbrahim Süresi 27. Ayet Meali: Allah iman edenleri hem dünyada hem ahirette o sabit söz üzerinde sağlam bir şekilde tutar. Zalimleri ise Allah saptırır. Allah dilediğini yapar.

İbrahim Süresi 28. Ayet Meali: Allah’ın nimetine nankörlükte karşılık veren ve sonunda kavimlerini helak yurduna sürükleyenleri görmedin mi?

İbrahim Süresi 29. Ayet Meali: Onlar cehenneme girecekler. O ne kötü karargahtır!

İbrahim Süresi 30. Ayet Meali: Allah yolundan saptırmak için O’na ortaklar koştular. De ki: “Yaşayın! Şüphesiz dönüşünüz ateşedir”

İbrahim Süresi 31. Ayet Meali: İman eden kullarıma söyle: Namazlarını dosdoğru kılsınlar, kendisinde ne alış-veriş, ne de dostluk bulunan bir gün gelmeden önce, kendilerine verdiğimiz rızıklardan gizli-açık harcasınlar.

İbrahim Süresi 32. Ayet Meali: O öyle Allah’tır ki, gökleri ve yeri yarattı, gökten suyu indirip onunla rızık olarak size türlü meyveler çıkardı. İzni ile denizde yüzüp gitmeleri için gemileri emrinize verdi; nehirleri de sizin için akıttı

İbrahim Süresi 33. Ayet Meali: Sürekli biçimde yörüngelerinde dönen Güneş’i ve Ay’ı yararınıza sundu, gece ile gündüzü yararınıza sundu.

İbrahim Süresi 34. Ayet Meali: O, size istediğiniz şeylerin hepsinden verdi. Allah’ın nimetini sayacak olsanız bitiremezsiniz. İnsan gerçekten çok zalim ve çok nankördür.

İbrahim Süresi 35. Ayet Meali: Hani İbrahim şöyle demişti: Rabbim! Bu şehri emniyetli kıl, beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!

İbrahim Süresi 36. Ayet Meali: Rabbim; putlar, insanlardan bir çoğunun sapmasına sebep oldular. Şimdi kim bana uyarsa o bendendir. Kim de bana karşı gelirse, sen gerçekten çok bağışlayan, pek esirgeyensin.

İbrahim Süresi 37. Ayet Meali: “Ey Rabbiniz! Ey Sahibimiz! Namazı dosdoğru kılmaları için ben, çocuklarımdan bir kısmını senin mukaddes evinin yanında, ekinsiz bir vadiye yerleştirdim. Artık sen de insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meyledici kıl ve meyvelerden onlara rızık ver! Umulur ki, bu nimetlere şükrederler”

İbrahim Süresi 38. Ayet Meali: Ey Rabbimiz! Şüphesiz ki sen bizim gizleyeceğimizi de açıklayacağımızı da bilirsin. Çünkü ne yerde ne de gökte hiç bir şey Allah’a gizli kalmaz

İbrahim Süresi 39. Ayet Meali: İhtiyar halimde bana İsmail’i ve İshak’ı lütfeden Allah’a hamdolsun! Şüphesiz Rabbim duayı kabul edendir

İbrahim Süresi 40. Ayet Meali: Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle; ey Rabbimiz duamı kabul et

İbrahim Süresi 41. Ayet Meali: Ey Rabbimiz! Amellerin hesab olunacağı gün beni, ana- babamı ve müminleri bağışla

İbrahim Süresi 42. Ayet Meali: Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Şu kadar var ki Allah onları gözlerin şaşkınlıktan dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.

İbrahim Süresi 43. Ayet Meali: O gün onlar başlarını dikerek koşarlar. Gözleri kendilerine bile dönüp bakamaz. Kalpleri ise bomboştur

İbrahim Süresi 44. Ayet Meali: Kendilerine azabın geleceği, bu yüzden zalimlerin; “Ey Rabbimiz! Yakın bir müddete kadar bize süre ver de senin davetine uyalım ve peygamberlere tabi olalım” diyecekleri gün hakkında insanları uyar. (Onlara denilir ki); Daha önce, sizin için bir zeval olmadığına, yemin etmemiş miydiniz?

İbrahim Süresi 45. Ayet Meali: Sizden önce kendilerine zulmedenlerin yurtlarında oturdunuz. Onlara nasıl işlem yaptığımız size apaçık belli oldu. Ve size misaller de verdik.

İbrahim Süresi 46. Ayet Meali: Onlar tuzaklar kurdular, ama Allah nezdinde de onlara tuzak var, isterse onların tuzakları dağları yerinden oynatacak olsun

İbrahim Süresi 47. Ayet Meali: O halde, sakın Allah’ın peygamberlerine verdiği sözden cayacağını sanma! Şüphesiz Allah, mutlak üstündür, intikam sahibidir

İbrahim Süresi 48. Ayet Meali: Yer başka bir yer, gökler de başka gökler haline getirildiği ve insanlar bir ve her şeye gücü yeten Allah’ın huzuruna çıktıkları gün (Allah bütün zalimlerden intikam alacaktır).

İbrahim Süresi 49. Ayet Meali: O gün, günahkarların zincire vurulmuş olduğunu görürsün.

İbrahim Süresi 50. Ayet Meali: Onların gömlekleri katrandandır, yüzlerini de ateş bürümektedir

İbrahim Süresi 51. Ayet Meali: Allah herkese kazandığının karşılığını vermek için (onları diriltecektir). Kuşkusuz Allah’ın hesabı çabuktur.

İbrahim Süresi 52. Ayet Meali: İşte bu uyarılsınlar, Allah’ın ancak bir tek ilah olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri iyice düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara bir bildiridir

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: VI / bkz: 54-122

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.