40 Kudsi Hadis

40 Kudsi Hadis-Ahde Vefa Gösterin

sponsor

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır;

Ey Ademoğlu !

Size bahşettiğim nimeti hatırlayın ve ahdime (emrime) vefa gösterin ki, ben de size verdiğim ahdi yerine getireyim. Bir de (ahde vefasızlık hususunda) benden korkun (Bakara’40). Yola kılavuzsuz çıkamayacağın gibi, cennete de amel dışında hiç bir yolla ulaşamazsın. Yorulmaksızın mal toplanamayacağı gibi, bana ibadet üzere sabretmeksizin de cennete giremezsin. Öyleyse Allah’a (farzların yanında) nafile ibadetlerle bana yaklaş

Benim rızamı, miskinlerin (garip ve çaresiz kimselerin) sizden razı olmasında arayın. Rahmetimi; alimlerin meclislerinde bekleyin. Zira benim rahmetim göz açıp kapama süresince dahi onlardan ayrılmaz.

Allah Teala şöyle buyurdu: Ey Musa, söyleyeceğim şeyi iyi dinle! Şu bir gerçektir ki, kim bir miskine karşı kibirlenirse kıyamet günü onu karınca suretinde (küçük, hor ve hakir bir halde) haşrederim. Miskine karşı tevazu göstereni dünya ve ahirette yüceltirim. Her kim, bir miskinin sırlarını (özel hayatını) açığa çıkarıp utandırmak için uğraşırsa, kıyamet günü onu bütün gizli halleri açık bir halde haşrederim.

Kim bir fakire hakaret edip onu küçük düşürürse, bana karşı harp ilan etmiş olur

Kim bana iman ederse, meleklerim dünya ve ahirette musafaha eder.

Kaynak: İmam Gazali / Gazali Risaliyesi / Kudsi Hadisler / bkz: 28-30

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı