40 Kudsi Hadis

40 Kudsi Hadis-Dileyen İman Etsin Dileyen İnkar Etsin

Allah Teala (c.c) şöyle buyuruyor:

Ey insanoğlu !

Benim dinime hizmet et ki, kullarımı sana hizmetçi kılayım. Sen ömrüm boyunca, ne geçmişte ve ne de gelecekte, bana isyan miktarını bilemezsin. Beni zikretmeyi unutma. Çünkü; Ben dilediğimi derhal yapan kudret sahibiyim. Bana ibadet et; zira sen güçsüz bir kulsun, ben ise yüce olan Rabb’ım.

Ey insanoğlu !

Adem evlatlarından kardeşlerin ve sevdiklerin eğer senin günahlarının kokusunu alsalar ve onlardan benim bildiklerimi bilselerdi; ne seninle otururlar, ne de sana yaklaşırlardı. Nasıl oluyor, günahların her gün çoğalıyor, ömrün ise annen seni doğuralı günden beri azalıyor.

Ey insanoğlu !

Deniz ortasında kayığı parçalanarak bir tahta parçası üzerinde dalgalara maruz kalan kimse, musibet bakımından senden daha ileri de değildir. O halde günahkar olduğunu kesin olarak bil! Ameline güvenme ve kendini kurtulmuş sanma. Allah’tan yardım iste.

Ey insanoğlu !

Ben sana afiyetle bakıyorum, günahlarını örtüyorum, hiç de sana muhtaç değilim. Sen bana muhtaç olduğun halde, günahlarla bana karşı çıkıyorsun.

Ey insanoğlu !

Ne zamana kadar ölümlü dünyayı mamur ve ölümsüz olan ahireti harap edeceksin?

Ey insanoğlu !

Benim yarattıklarımı idare edersin ve kızgın olmalarından korkarsın, günah işlemekle de bana karşı çıkarsın ve benim buğzumdan korkmazsın; halbuki benim buğzum, onlarınkinden çok daha büyüktür.

Ey insanoğlu !

Eğer göklerdeki meleklerle yerdeki bütün insanlar senin için mağfiret dileseler, yine günahlarından dolayı ağlaman uygun düşerdi; çünkü sen, hangi hal üzere öleceğini ve bana nasıl kavuşacağını bilmezsin.

Ey İmranoğlu Musa !

Dediğim sözü dinle; çünkü ben, ancak hak şeyi söylerim. İnsanlar bir kulun zulmünden, kötülüğünden, hilesinden, koğuculuğundan, gıybetinden ve hasedinden emin olmadıkça, o kul bana iman etmiş olmaz.

Ey Musa !

Sen Rabb’inden gelen hakkı söyle, dileyen imana gelsin, dileyen de kafir olsun.

Kaynak: Muhammed Mekki Trabzoni / 40 Kudsi Hadis / bkz: 113-114

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı