Oruç İlmihali

Abdest Alırken Boğazdan Aşağı Giden Su Orucu Bozar mı?

sponsor

Soru: Oruçlu kimse abdest alırken hata ile boğazına su kaçırırsa orucu bozulur mu?

Cevap: Orucun bozulması konusunda hata; abdest sırasında ağzını çalkalarken isteği dışında boğazına su kaçması örneğinde olduğu gibi, orucu bozan fiilin orucu bozma kastına dayalı olamaarak meydana gelmesidir.

Orucu bozan fiilin hataen yapılması orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir. Hataen boğaza su kaçması, oruçlu bulunulduğu hatırda değilken meydana gelirse, unutarak yapılmış hükmünü alır ve oruç bozulmaz.

Bir sahabi Resulüllah’a (s.a.v), Ey Allah’ın Resulü! Oruçlu iken yiyip içtim, orucum bozuldu mu? diye sormuş. Resulüllah (s.a.v) da, Hayır bozulmadı. Allah seni yedirip içirdi cevabını vermiştir.

Şafii Mezhebine Göre Abdest Alırken Boğaza Kaçan Su Orucu Bozar mı?

Şafii Mezhebine göre ise; Abdest veya gusül alırken ağız ve burna az miktarda alınan su, elde olmayarak boğazdan inerse oruç bozulmaz.

Ancak serinlemek veya suyla oynamak yada abdest ve gusül de gereğinden fazla abartılı bir şekilde ağza ve burna su almak gibi meşru olmayan bir sebeple su boğazdan aşağı inerse oruç bozulur. Çünkü bu durumda oruçlu kişi kendisine emredilmeyen bir iş yapmıştır.

Diyanet

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı