Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Abdestin Anlam ve Önemi ile İlgili Vaaz

24.03.2020
0
A+
A-

Geçen bölümlerde namazın ikamesinin beş şarta bağlı olduğunu bildirmenin yanı sıra, bir nevi namaz kişinin küçük günahlarına; yani istemeden, anlamadan, bilmeden veya unutarak işlemiş olduğu günahlara kefarettir. Ancak belirttiğimiz gibi namazın geçerlilik şartının bu beş esasa ve namazın altısı içeride altısı da dışarı da olmak üzere on iki farza bağlı bulunduğunu unutmamak gerekir.

Nitekim namaz baştan sona başlı başına bir ibadet olduğu gibi, kişinin günahlardan temizlenip, Hakk’ın huzuruna saygı ile çıkıp görevini ifa etmesi mahiyeti taşır.

Ta ki bu abdest almadan namazın bitimine kadar böyledir. Hatta camiye giderken bile attığın adımların sayısı kadar amel defterine sevap yazılacağı da gerek hadis-i şeriflerde gerekse İslam alimleri bu konuda görüş birliğindedir.

Şöyle bir misal getirelim; Bir iş görüşmesine gitmek için, kendine çeki düzen veriyorsun. Kılık kıyafetine, temizliğine, kişisel bakımına vs vs bir sürü hazırlık yapıyorsun. Nede olsa ilk görüşme çok önemli olduğu için karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmak istiyorsun da aynı hassasiyeti neden Hakk’ın huzuruna çıkarken göstermiyorsun.

Nitekim kılık kıyafet (Setr-i avret) için aynı hassasiyeti göstermiyorsun ve elbisenin temizliği ve namazın geçerlilik şartlarından olan Necasetten taharet mevzusuna dikkat etmiyorsun. Yoksa yaratılanın karşısına çıkmak, yaratılanı yaratanın karşına çıkmaktan daha cazip ve daha çekici mi geliyor?

Yukarı da belirtildiği üzere namaz günahlara (küçük) bir nevi kefaret olduğu gibi, Hakk’ın huzuruna tertemiz çıkıp ona saygı ile eğilme mahiyeti babında

Abdest Günahları Temizler

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v); “Müslüman bir kul abdest alırken ağzına su verdiği zaman ağzı ile yaptığı hatalar ağzından çıkar (yok olur). Burnunu temizlediği zaman burnu ile yaptığı hatalar burnundan çıkar. Yüzünü yıkadığı zaman yüzünden hatta kirpiklerinin sona erdiği göz kapaklarından. Ellerini yıkadığı zaman hatalar; tırnaklarının altına varıncaya kadar ellerinden. Başını mesh edince hatalar; kulaklarının altına varıncaya kadar başından. Ayaklarını yıkayınca hatalar; bütün tırnak altlarına varıncaya kadar ayaklarından sıyrılıp çıkmış olur. Sonra da camiye girip kıldığı namaz fazladan kendisine kalır”

Başka bir hadis-i şerif de; “Beş vakit namaz kılan, evin önünde akan gür ve tatlı bir suya günde beş defa dalıp yıkanan gibidir. Böyle bir adamda kir diye bir şey kalır mı? Hayır, bir şey kalmaz dediler. Peygamber Efendimiz işte su kiri giderdiği gibi, beş vakit namaz da günahları yok eder” yine aynı şekilde “Şüphesiz ki namaz, büyüklerinden kaçınmak şartı ile iki namaz arasında işlenen küçük günahlara kefaret olur” şeklinde buyurmuştur.

Abdest bir nevi, işlemiş olduğun günahların teker teker dökülüp, işlemiş olduğun günahlardan temizlendikten sonra tertemiz bir şekilde Hakk’ın huzuruna çıkıp tazim ve niyazda istek de bulunma mahiyeti taşımaktadır. Her ne kadar tövbe ve şükür geçerli olsa da bunun ibadet ile,  günahlardan arınmak ile desteklenmesi daha makbul ve değerli olacaktır.

Zaten abdestli bulunmak başlı başına bir ibadet olduğu gibi, buna anlam ve önem kazandıran namaz ile desteklenmesi de ayrı bir önem taşımaktadır. Tabi ki en doğrusunu ancak Allah bilir.

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v); “Kim adabına uygun hareket ederek abdest alır ve başını göğe kaldırarak şu duayı okursa, kendisine sekiz cennet kapısı açılır, o da istediğinden içeri girer. Allah’tan başka ilah bulunmadığına, bir olduğuna,ortağı bulunmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik ederim.” şeklinde buyurmuştur.

Tabi ki abdest almanın yanı sıra bir de işitilen ezana kulak vermek gerekir. Ancak gözünü ve kulağını gerçeklere karşı kapatıp da basiret gözünün körleşmesine vesile olanlar artık, ezanı işitmekten çok ezan saatinde ya müzik dinlerler, yada çok sevdiği bir dizi olduğu için bir bölümün kaçırmamak için ezana saygı göstermeyip ahmaklık yaparak Hakk’a saygı duyması gereken yerde, kişinin Hakk’a ulaşmasına bir nevi perde olan televizyondur, müziktir veyahut sevdiği bir şahsiyettir ona saygı duyar.

Gerçi onlara laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zordur misali, gözü namazda olanın kulağı ezanda olur sözü yerinde bir açıklama olacaktır. Oysa;

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki; “Ezan sesini duyduğunuz zaman, onun dediklerini siz de söyleyin”

Namaz Kılmıyorum ama Kalbim Temiz

İlk başta belirtildiği üzere Yüce Allah; “Namaz belirli vakitlerde müminlere farz kılınmıştır. (Nisa Süresi 103)” şeklinde buyurmuştur. Ancak gel gör ki ben namaz kılmıyorum ama benim kalbim temiz diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu ifadeye göre;

1-) Yüksek mahiyette anlam ve önem taşıyan namazı basite almış oluyorsun ki Allah bunun hesabını elbet soracaktır.

2-) Bu ifadeye göre namaz kılmayanların kalbi temiz ise, o zaman kılanların kalbinde leke var anlamına gelir. Bu da namaz kılanlar hakkında su-i zan olduğu için bütün namaz kılanlar hakkında gıybet yapmış olursunuz dolaylı olarak ve kul hakkı yemiş olursunuz.

Nitekim Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki; “Namazını kılmadan Allah’a yaklaşan kimsenin diğer iyiliklerine Allah değer vermez.” ve başka bir hadis-i şerif de; “Namaz dinin direğidir. Onu terk eden şüphesiz ki dini batmış olur”

ve son olarak da bile bile namazı terk edenler hakkında ise şu hadis-i şerif anlayana, dinleyene,düşünene her şeyi anlatmaktadır: “Kasten bir namazı terk eden, Muhammed (s.a.v)’ın zimmetinden (onun ümmetinden) uzaklaşmış olur.”

Kaynak: İsmail Ekinci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.