Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-1

sponsor

Ey cemaat!

Siz de salih kimseler gibi, kendinizi Allah’a adayın ki Allah size de onlar gibi davransın. Allah’ın sizin yanınızda olmasını istiyorsanız ona kullukla meşgul olun, sabredin, O’nun her yaptığına razı gösterin

Kaderin vakti gelip gerçekleşince Allah’tan şikayetçi olmak dinin, tevhidin, tevekkül ve ihlasın ölümüdür. İnanan gönül bunun niye ve nasıl olduğuna bakmaz, sadece ‘Gözüm, başım üstüne’ olana razı gösterir. Nefsi hep karşı gelir, kavgacının tekidir.

Onu düzeltmek isteyen şerrinden emin oluncaya dek onunla savaşmalıdır. Nefis kötülüğün ta kendisidir. Mücadele edilip huzura erince de mahza hayra dönüşür; yapılan bütün ibadetlerden kaçılan bütün günahlardan hoşnut olmaya başlar.

İşte o zaman ‘Ey huzura kavuşmuş nefis’ Sen ondan o senden hoşnut olarak Rabb’ine dön (Fecr 28) hitabına mazhar olur

Kalplerinizi düzeltin. Çünkü kalbiniz düzgün olursa, diğer halleriniz de düzelir.

Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: ‘İnsanoğlunda bir et parçası vardır, o düzelince bedenin diğer organları da düzelir, bozulunca onlar da bozulur.yi biliniz ki, bu et parçası kalptir’

Kalbin düzgünlüğü takva, Allah’a tevekkül, onun birliğini kabul ve amellerde ihlas ile olur; bozukluğu ise bunların yokluğuyladır.

Gönül kafeste bir kuştur, kutudaki incidir, kasadaki maldır. Değerli olan kuş, inci ve maldır; kafes,kutu ve kasa değil

Ey cemaat !

Verdiği nimetlerden dolayı Allah’a teşekkür edin ve nimeti ondan bekleyin. Çünkü O ‘Size ne nimet gelmişse Allah’tandır (Nahl 53) buyurmuştur (4).

Abdülkadir Geylani Sohbetlerinden (El Fethu’r-Rabbani

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı