Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-16

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

26.09.2020
0
A+
A-

Oğlum!

Ahireti dünyanın önünde tut. böyle yaparsan her iki dünyada da karlı çıkarsın. Dünyayı ahiretin önünde tutacak olursan her iki dünyada da ziyan edersin. Bu sana emredilmeyen işlerle uğraşmanın cezasıdır. Dünya işleriyle uğraşmazsan, Allah dünya yaşantında göndereceği yardımlarla sana destek çıkar ve dünyadan alınma vaktin gelince sana başarı ihsan eser. Dünyadan bir şey aldığında onu bereketlendirir. İnanan kimse hem dünyası, hem ahireti için çalışır.

Dünyası için ihtiyaç duyduğu ölçüde ve yeterli kadar çalışır. Yolcunun azığı kadar bir mal onu dünyada kanaat sahibi yapar ve o daha fazlasını istemez.. Cahilin bütün kaygısı dünyadır, arif kulun tüm kaygısı ise ahiret, sonra da Mevlasıdır. Eline bir dilim ekmek geçer de nefsin seninle didişip arzuladığı şeyleri elde etmek için diretecek olursa eline bir ekmek kırıntısı dahi geçmeyenlerin durumuna bak. Çünkü nefsine buğz ve düşmanlık edip Allah’ın tarafını tutmadığın sürece kurtuluşun söz konusu bile olamaz.

Oğlum!

[ads1]

Sen hiçbir şey üzere değilsin. Senin Müslümanlığın sağlam değil. Müslümanlık, şahitliğin üzerine kurulduğu temeldir. Senin şahitliğin tam değil. Allah’tan başka ilah yoktur diyorsun ama yalan söylüyorsun. Senin kalbinde bir sürü ilah var. Sultandan ve şehrin valisinden korkmak birer ilahtır. Kazanca, kara göre, kuvvete, işitmeye, görmeye ve tutmaya güven duymak birer ilahtır. İnsanların zarar ve fayda verdiklerini, sana vermeye ya da senden bir şeyi engellemeye muktedir olduklarını düşünmek bir ilahtır. İnsanların çoğu kalpleriyle bunlara güvenir, fakat Allah’a güvendikleri izlenimi verirler. Onların Allah’ı zikretmeleri genellikle kalpleriyle değil, dilleriyle olur. Bu konuda kendileriyle tartışıldığı zaman da hemen kızarlar ve ‘Bizim hakkımızda nasıl böyle bir şey söyleyenebilir? Biz Müslüman değil miyiz? derler. Öte dünyada bu gizli haller ortaya çıkacak ve rezil olacaktır.

Oğlum!

Afiyet, afiyet aramayı terk etmekle başlar, zenginlik zengin olma sevdasından vazgeçmekle başlar. Deva aramayı bırakmadan deva gelmez. Bütün deva, Hakk’a teslim olmakta, sebeplerle ilişkiyi kesmekte ve kalpten sahte tanrıları söküp atmaktır. Deva, Allah’ı sadece diliyle değil, kalbiyle de birlemektir. Tevhid ve zühd, beden ve dilde olmaz. Tehvid, zühd, takva, marifet, Hak bilgisi, Allah sevgisi, Allah’a yakınlık hepsi kalptedir. Akıllı ol, hevesine uyma, yapmacık ve zorlama davranışlarda bulunma. Sen bir heves, yapmacıklık, zorlama, yalan, nifak ve gösteriş içindesin.

[ads2]

Bütün kaygın insanları kendine çekebilmek. Bilmez misin ki insanlara yaklaştığın her adım ile Allah’tan da uzaklaşıyorsun. İnsanları etkilemeye çalıştığın halde, Allah’ı aradığını iddia ediyorsun. Sen ‘Mekke’ye gitmek istiyorum deyip’ Horosan’a yönelen ve böylece Mekke’den uzaklaşan kimseye ne kadar da benziyorsun. Kalbinin insanların içinden sıyrılıp çıktığını iddia ediyorsun. Ama onlardan korkuyor ve onlardan bekliyorsun. Görünüşte zahit gibisin ama içten içe çok isteklisin. Dışın Hak’la berabermiş gibi ama için halka yönelmiş durumda. Bu laf kalabalığı ile olacak iş değildir.

Oğlum!

Dünyada sevdiğin hiç bir şey bırakmamaya çalış. Bunu başarabilirsen nefsinle bir an olsun baş başa bırakılmazsın. Unutursan sana hatırlatılır, dalgın düşersin uyandırılırsın. Artık Allah az bir süre için bile seni zatından başkasına baktırmaz. Bunu tadan bilir. Bu grup, insanlar içinde üç beş kişidir, insanlar yanında huzur bulmayı hiç kabullenmezler.

Oğlum!

[ads3]

Sen Allah’ı gerçekten istemiyorsun. Allah hakkındaki iraden sağlam değil. Çünkü Allah’ı istediğini iddia edip başkasının peşinde koşup duran kimsenin davası geçersizdir.Dünyayı isteyenler çok, ahireti isteyenler ise azdır.

Oğlum!

Belki yarın veya daha sonra bu hayattan ayrılacak ve kabre gireceksin. Bu gaflet nedir? Kalpleriniz ne kadar da katı. Adeta kaya gibisiniz. Ben söylüyorum, başkaları söylüyor ama siz aynen yaşantınıza devam ediyorsunuz. Kur’an okunuyor, Resulüllah’ın (s.a.v) başından geçenler, önceki peygamberlerin görüp geçirdikleri anlatılıyor ama nafile! Hiç ibret almıyor ve sakınmıyorsunuz, amelleriniz de hiç bir farklılaşma olmuyor. Her kim öğüt verilen bir yere gelir de öğüt almazsa, o kimse en hayırlı yerdeki en kötü insan demektir.

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.