Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-21

A nefsinin yanında dura dura Allah’ı istediğini iddia eden!

Bu iddian da sen yalan söyledin. Nefis ve Allah bir arada bulunmaz, dünya ve ahiret yan yana durmaz. Nefsinin yanında olan kimse Allah’ın yanında olma fırsatını kaçırmıştır, dünya ile birlikte olan ahiretin yanında olma fırsatını kaçırmıştır.

Peygamberimiz (s.a.v):Dünyasını isteyen ahiretine zarar vermiş olur, ahiretini isteyen de dünyasına zarar vermiş olur buyuruyor.

Sabırlı ol!

Sabretmekte başarılı olursan Allah’tan da razı olmuş olursun. Sana fena hali gelir ve her şey senin için güzel olur. Her şey senin için şükür olur, uzaklık yakınlığa dönüşür. Şirk de tevhide dönüşür. İşte o zaman hiçbir iyiliği ve kötülüğü insanlardan bilmezsin. Zıtları görmezsin. Bütün kapılar ve yönler senin için bir olur da tek yönden başkasını görmezsin. Bu hal, insanlardan çoğunun anlayamadığı bir haldir. Bu hal, tek bir canlı kalmayıncaya kadar yüz binlerce kimse içinde ancak birkaç kişiye nasip olacak bir haldir

Ama Yazık sana!

Zamanını ilim elde etmek için harcıyorsun da öğrendiğini uygulamıyorsun. Sen cahillik ayağı üzere bir heves içindesin. Allah’ın düşmanlarına uşaklık ediyor, onları Allah’a eş tutuyorsun. Allah’ın ne sana, ne de ona eş tuttuğun kimselere ihtiyacı vardır. O, senden ortak koşmanı kabul etmez. Yularını elinde tutan yüce zatın kulu olduğunu bilmiyorsun. Kurtuluşa ermek istiyorsan kalbinin yularını Allah’ın eline bırak. Ona gerektiği gibi tevekkül et. İçinde ve dışında Ona uşaklık et. Onu suçlama. Çünkü O hiçbir şekilde suçlanmaz. O senin yararına olan şeyi senden daha iyi bilir. O bilir, sen bilmezsin. Allah’ın huzurunda sus, gözünü yum, başını aşağı eğ ve konuşma izni gelinceye kadar dilsiz ol. Konuşma izni geldiğinde kendi isteğinle değil, Allah’ın iradesiyle konuşursun. O zaman konuşman kalplerin hastalıklarına deva, sırlarına şifa, akıllara ziya olur.

Hakk’ın evi olan kalbini boşalt ve oraya hiçbir şey koyma. İçinde canlı resmi bulunan bir eve melekler girmediğine göre, Allah hiç içinde resimler ve putlar bulunan kalbine girer mi?

Allah’ın dışındaki her şey puttur. Dolayısıyla sen putları kır ve bu evi temizle. O zaman sahibinin oraya yerleştiğini göreceksin. Daha önceden görmediğin harikaları o zaman göreceksin.

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı