Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-22

sponsor

Ey cemaat!

Heveslerinizi ve boş kuruntularınızı bir yana koyun da Allah’ı anlamakla meşgul olun. Size yararı olan şeyleri konuşun, zarar verecek şeyleri konuşmayın. Konuşmak istediğin zaman ne konuşmak istediğini bir düşün, söyleyeceğin sözde güzel bir hedef belirle sonra konuş. Bundan dolayı ‘Bilgisiz kimsenin dili kalbinin önündedir. akıllı ve bilge kimsenin ki ise kalbinin arkasındadır’ denilmiştir.

Kurtuluşa ermek istiyorsan;

Rabbine uymak için nefsine karşı gel. Allah’a itaat ettiği konularda nefsine uy, günahlarda ona karşı gel. Nefsin insanları tanımak konusunda seni perdeler. İnsanlar da Yaratıcını tanımak konusunda seni perdeler. Dolayısıyla nefsinle birlikte olduğun sürece insanları tanıyamazsın, insanlarla birlikte olduğun sürece de Yaratıcıyı tanıyamazsın. Dünya ile birlikte olduğun sürece ahireti, ahiretle birlikte olduğun sürece de ahiretin sahibini tanıyamazsın. Mülk ve malik bir arada bulunmaz. Dünya ile de ahiret bir arada bulunmaz. Bunun gibi Yaratıcı ile yaratılan da bir arada bulunmaz. Nefis kötülüğü emreder, doğası budur. Nefsin, kalbin buyurduğu şeyleri buyurması çok sonraları olur. Her halinde nefsinle mücadele et ve Allah’ın ‘Ve nefse günahını ve takvasını ilham etti (Şems’8)’ buyruğunu nefsin lehine yorumlama

Sen nefsine başkalarından daha şefkatli olmana rağmen, sen onu zayi ettin. Sen böyle yaparsan başkaları ona nasıl şefkat eder ve onu korur? Aşırı hırslı oluşun ve ileriyi düşünüşün seni nefsini harcamaya itmiştir. Çok ileriyi düşünmemeye, hırsını azaltmaya, ölümü hatırlamaya, Allah’ı göz önünde tutmaya, sıddıkların nefesleriyle ve sözleriyle ve gece-gündüz bulanıklıktan durulmuş bir zikirle nefsini tedavi etmeye gayret et. Ona ‘Yaptığını iyi işlerin yararını, kötü işlerin zararını görecek olan sensin’ de. Hiç kimse seninle birlikte çalışmaz ve yaptığı işten sana zınnık vermez. Çalışmak ve gayret etmek gereklidir. Dostun seni kötü şeylerden sakındıran kimsedir. Düşmanın da seni azdıran kimsedir. Ben seni Yaratıcının yanında değil insanların yanında görüyorum. Nefsinin ve insanların hakkını tastamam yerine getiriyorsun. Allah’ın hakkını ihmal ediyorsun, verdiği nimetlere karşılık başkalarına teşekkür ediyorsun. İçinde bulunduğun şu nimetleri sana Ondan başka kim verebilir ki sen ona teşekkür ve kulluk edesin? Sahip olduğun nimetlerin sana Allah tarafından verildiğini biliyorsan teşekkürün nerede? Seni yaratanın Allah olduğunu biliyorsan emirlere uymak, yasaklardan kaçmak ve sıkıntılara sabretmek yoluyla kulluk nerede? Doğru yolu buluncaya kadar nefsinle mücadeleye devam et. Allah (c.c): ‘Bizim yolumuzda çalışıp gayret gösterenleri biz yollarımıza iletiriz (Ankebut’69)’ buyuruyor. Başka bir ayette ise ‘Siz Allah’a yardım ederseniz, O da size yardım eder ve ayaklarınıza sebat verir (Muhammed’7)’ buyuruyor.

Siz söylüyorsunuz ama yapmıyorsunuz. Yaptığınız nice işlerde de samimi değilsiniz. Akıllı olun da Allah’ın huzurunda saygısızlık etmeyin. Gerçekleri öğrenin, bilgilerinizi pekiştirin, Allah’a dönün ve düşünün. Üzerinde bulunduığunuz şu durum, size ahirette bir yarar getirmeyecektir. Siz kendinize karşı cimrilik ediyorsunuz. Kendinize cömert davransanız ahirette yararınıza olacak işlerden geri durmadınız. Siz, yok olacak şeylerle oyalandınız, bu sırada yok olmayacak olanı kaçırdınız. Mal toplamakla, eşle, çocukla uğraşmayın. Çünkü pek yakında onlarla aranıza bir engel girecek. Dünya malı aramakla ve insanlar içinde izzet sahibi olmakla uğraşmayın. Çünkü insanlar Allah’tan gelecek hiçbir sıkıntıyı senden alıkoyamazlar. Kalbin şirke bulanmış, pislik içinde, Allah hakkında kuşkuların var. Ondan şikayetçi ve her halinde Allah’a karşı geliyor. Allah senin bu durumunu anlayınca sana kızar, güzel kullarının kalbine sana karşı kızgınlık verir.

vesselam….!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı