Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-22

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

28.09.2020
0
A+
A-

Ey cemaat!

Heveslerinizi ve boş kuruntularınızı bir yana koyun da Allah’ı anlamakla meşgul olun. Size yararı olan şeyleri konuşun, zarar verecek şeyleri konuşmayın. Konuşmak istediğin zaman ne konuşmak istediğini bir düşün, söyleyeceğin sözde güzel bir hedef belirle sonra konuş. Bundan dolayı ‘Bilgisiz kimsenin dili kalbinin önündedir. akıllı ve bilge kimsenin ki ise kalbinin arkasındadır’ denilmiştir.

Kurtuluşa ermek istiyorsan;

Rabbine uymak için nefsine karşı gel. Allah’a itaat ettiği konularda nefsine uy, günahlarda ona karşı gel. Nefsin insanları tanımak konusunda seni perdeler. İnsanlar da Yaratıcını tanımak konusunda seni perdeler. Dolayısıyla nefsinle birlikte olduğun sürece insanları tanıyamazsın, insanlarla birlikte olduğun sürece de Yaratıcıyı tanıyamazsın. Dünya ile birlikte olduğun sürece ahireti, ahiretle birlikte olduğun sürece de ahiretin sahibini tanıyamazsın. Mülk ve malik bir arada bulunmaz. Dünya ile de ahiret bir arada bulunmaz. Bunun gibi Yaratıcı ile yaratılan da bir arada bulunmaz. Nefis kötülüğü emreder, doğası budur. Nefsin, kalbin buyurduğu şeyleri buyurması çok sonraları olur. Her halinde nefsinle mücadele et ve Allah’ın ‘Ve nefse günahını ve takvasını ilham etti (Şems’8)’ buyruğunu nefsin lehine yorumlama

[ads1]

Sen nefsine başkalarından daha şefkatli olmana rağmen, sen onu zayi ettin. Sen böyle yaparsan başkaları ona nasıl şefkat eder ve onu korur? Aşırı hırslı oluşun ve ileriyi düşünüşün seni nefsini harcamaya itmiştir. Çok ileriyi düşünmemeye, hırsını azaltmaya, ölümü hatırlamaya, Allah’ı göz önünde tutmaya, sıddıkların nefesleriyle ve sözleriyle ve gece-gündüz bulanıklıktan durulmuş bir zikirle nefsini tedavi etmeye gayret et. Ona ‘Yaptığını iyi işlerin yararını, kötü işlerin zararını görecek olan sensin’ de. Hiç kimse seninle birlikte çalışmaz ve yaptığı işten sana zınnık vermez. Çalışmak ve gayret etmek gereklidir. Dostun seni kötü şeylerden sakındıran kimsedir. Düşmanın da seni azdıran kimsedir. Ben seni Yaratıcının yanında değil insanların yanında görüyorum. Nefsinin ve insanların hakkını tastamam yerine getiriyorsun. Allah’ın hakkını ihmal ediyorsun, verdiği nimetlere karşılık başkalarına teşekkür ediyorsun. İçinde bulunduğun şu nimetleri sana Ondan başka kim verebilir ki sen ona teşekkür ve kulluk edesin? Sahip olduğun nimetlerin sana Allah tarafından verildiğini biliyorsan teşekkürün nerede? Seni yaratanın Allah olduğunu biliyorsan emirlere uymak, yasaklardan kaçmak ve sıkıntılara sabretmek yoluyla kulluk nerede? Doğru yolu buluncaya kadar nefsinle mücadeleye devam et. Allah (c.c): ‘Bizim yolumuzda çalışıp gayret gösterenleri biz yollarımıza iletiriz (Ankebut’69)’ buyuruyor. Başka bir ayette ise ‘Siz Allah’a yardım ederseniz, O da size yardım eder ve ayaklarınıza sebat verir (Muhammed’7)’ buyuruyor.

[ads2]

Siz söylüyorsunuz ama yapmıyorsunuz. Yaptığınız nice işlerde de samimi değilsiniz. Akıllı olun da Allah’ın huzurunda saygısızlık etmeyin. Gerçekleri öğrenin, bilgilerinizi pekiştirin, Allah’a dönün ve düşünün. Üzerinde bulunduığunuz şu durum, size ahirette bir yarar getirmeyecektir. Siz kendinize karşı cimrilik ediyorsunuz. Kendinize cömert davransanız ahirette yararınıza olacak işlerden geri durmadınız. Siz, yok olacak şeylerle oyalandınız, bu sırada yok olmayacak olanı kaçırdınız. Mal toplamakla, eşle, çocukla uğraşmayın. Çünkü pek yakında onlarla aranıza bir engel girecek. Dünya malı aramakla ve insanlar içinde izzet sahibi olmakla uğraşmayın. Çünkü insanlar Allah’tan gelecek hiçbir sıkıntıyı senden alıkoyamazlar. Kalbin şirke bulanmış, pislik içinde, Allah hakkında kuşkuların var. Ondan şikayetçi ve her halinde Allah’a karşı geliyor. Allah senin bu durumunu anlayınca sana kızar, güzel kullarının kalbine sana karşı kızgınlık verir.

vesselam….!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.