Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-25

sponsor

A hayırsızlar! A dünya ile oyalananlar!

Yakında dünya size baskın yapacak ve sizi boğacak. Dünyada topladıklarınız ve tadına vardığınız hiç bir şey size fayda vermeyecek. Aksine bütün bunlar üzerinize büyük bir yük olacak.

Allah seni ilmine rağmen sapkınlıkta bırakmıştır. İnsanlar için, seni tanıyıp mallarını sana sunmaları için, evlerinde ve sohbetlerinde seni övmeleri için ilim öğreniyor, namaz kılıyor, oruç tutuyorsun. Farzetki bu gaye gerçekleşti. Ölüm, azap,darlık ve korkular seninle seninle onlar arasına girdiği zaman sana onların hiçbir faydası olmayacak, onlardan alıp biriktirdiğin malları da başkaları yiyecek, sana da onun cezası ve hesabı kalacak.

Ey cemaat!

Nefisleriniz ilahlık davası güdüyor, fakat haberiniz yok. Çünkü nefisleriniz Allah’a karşı zorbalık taslıyor. Onun muradı dışında şeyler istiyor. Onun düşmanı olan kovulmuş şeytanı seviyor da O’nu sevmiyor. Allah’ın kazası gelince rıza göstermiyor, sabretmiyor, aksine şikayet ediyor, karşı geliyor. O gönülden teslim olmanın ne demek olduğunu bilmeden, İslam’ın adıyla yetiniyor. Fakat bunun ona bir faydası olmayacak.

Ey ahiretsiz dünya! Ey yaratıcısını unutan insan!

Sen fakirlikten başka bir şeyden korkmuyor, zenginlikten başka bir şey beklemiyorsun

Yazık sana!

Rızık taksim edilmiştir, artmaz ve eksilmez, geride kalmaz, ileri gitmez. Sen Allah’ın rızkına kefil oluşunda şüphe içindesin, kısmetinde olmayanı elde etmek için aşırı hırslısın. Bu aşırı hırsın senin alimlerin sohbetine gitmene, hayır işlerinde bulunmana engel oluyor. Kazancının eksilmesinden, aldattığın kimselerin azalmasından korkuyorsun.

Yazık sana!

Sen annenin karnında bir bebekken seni kim besledi? Sen kendine, insanlara, parana, alışverişine, ülkenin hükümdarına güveniyorsun. Kime güveniyorsan senin ilahın odur. Kimden korkuyor, kimden bekliyorsan ilahın odur. Sana gelen fayda ve zararı Allah’ın yarattığını düşünmeden, kimin sana doğrudan fayda ve zarar verdiğini düşünüyorsan senin ilahın odur. Yakında doğru haberi öğreneceksin. Allah senden kulağını, gözünü, malını ve güvendiğin her şeyi alacak, seninle insanlar arasındaki ilişkiyi kesecek, kalplerini sana karşı katılaştıracak, ellerini senin üzerinden çekecek, seni oyalanıp durduğun işinden bir lokma, bir zerre bile vermeyecek, dua ettiğinde sana cevap veremeyecek. Bütün bunlar Allah’a şirk koştuğun, başkasına güvendiğin, nimetleri başkasından beklediğin ve nimetleri günahlara aracı kıldığın için olacak. Ben bunun insanoğlundan birçoğunun başına geldiğini gördüm. Günah işleyenler de genellikle olan budur. Onlardan bir kısmı tövbe ile durumlarını düzeltirler. Allah da onların tövbelerini kabul eder ve onlara rahmet nazarıyla bakıp, kerem ve lütfuyla muamele eder.

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı