Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-27

sponsor

Ey az tedbirli!

Fakir komşun var, fakir ailen var. Zekat borcu olan malın var. Gittikçe artan bir kazancın var. İhtiyaç duyduğundan fazla malın var. Senin onlara vermemen, içinde bulundukları fakirliğe razı olman demektir. Fakat nefsin, hevan, şeytanın senin arkanda olunca hiç şüphesiz iyilik yapman kolay olmayacaktır. Sende aşırı hırs, çok ileriye yönelik hedefler belirleme, dünya sevgisi, takvasızlık ve inanç azlığı var. Sen bilmeden kendini, malını ve insanları Allah’a eş tutuyorsun. Kimin dünyaya rağbeti aşırı olur, ona karşı aşırı istekli olur, ölümü, Allah’ın huzuruna çıkacağını unutur, haram ve helali birbirinden ayırmazsa;

Bu hayat bizim dünya hayatımızdan ibarettir, ölür, diriliriz, bizi zamandan başka bir şey öldürmezdiyen inkarcılara benzemiş olur.

Kalbinle dünya malına yönelmiş iken kendini zühd sahibiymiş gibi göstermenin ne yararı var? Allah’ın bütün canlıların kalbinden geçeni bildiğini bilmiyor musun? Sen hiç utanmıyorsun. Kalbinle başkası olduğu halde nasıl dilinle ‘Allah’a tevekkül ettim’ diyebiliyorsun

Yazık sana!

Dünyadaki yaşantınla ahiretini nasıl da berbat ediyorsun. Nefsine, hevana, şeytanına ve insanlara itaat ederek takvanı nasıl da berhana ediyorsun. Bilmez misin ki Allah takva sahiplerinin koruyucusu ve yardımcısıdır, başlarınıza gelecek belaları savar ve onlara zatı hakkında bilgi ve irfan verir.

Ey münafık kafalılar!

Nifakınızdan vazgeçiniz ve bu kaçışa artık bir son veriniz. Şeytanın size gülmesine ve sizin bu durumunuzdan şifa bulmasına nasıl müsaade ediyorsunuz? Namaz kıldığınızda veya oruç tuttuğunuzda bunu Allah için değil, insanlar için yapıyorsunuz. Sadakanız, zekatınız ve haccınız da doğrusu çok farklı değil. Siz çalışıyor ve yorgun düşüyorsunuz. Hatanızdan dönmez, tövbe edip özür dilemezseniz yakında sıcak ateşe gireceksiniz. Sizin, bid’atlerin peşine düşmeden uymanız gerekiyor. Salih geçmişlerinizin yoluna girmelisiniz.

vesselam..!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı