Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-28

sponsor

Nefsine, hevana, tabiatına ve alışkanlıklarına uymaktan, insanlara ve sebeplere uymaktan vazgeç; onlardan ümidini kes, onları Allah’a ortak koşmayı, Allah’tan zatı dışında bir şey istemeyi bırak. Bütün amellerini nimetlere konmak için değil Allah rızası için yap, Allah’ın tedbirine, kazasına ve tasarruflarına rıza göster. Bunu yaptığın zaman kendinden vazgeçerek ölmüş ve yeniden dirilmiş olursun.

Sen nefsinin safında durdukça bu makama eremezsin. Nefsinin arzularını yerine getirdiğin sürece onun esiri olarak kalırsın. Nefsine hakkını eksiksiz ver, fakat arzularını verme. Hakkını vererek nefsini hayatta bırakmış olursun, arzularını vererek ise öldürmüş olursun.

Nefsin hakkı; gerektiği kadar yiyecek, giyecek, içecek ve oturacağı bir evdir. Arzuları ise lezzet ve haz aldığı şeylerdir. Nefsinin hakkını din eliyle al. Arzularını da kadere ve Allah’ın ezeli ilmindeki yazgıya bırak. Nefsine haram değil, mubah yiyeceklerden yedir. Dinin kapısında otur ve nefsini dine hizmet etmekle görevlendir. Böyle yaparsan kendini kurtulmuş bil. Allah’ın ‘Peygamber size ne verdiyse onu alın,s ize yasakladıklarını da terk edin (Haşr 6) buyruğunu hiç duymadınız mı?

Ey belde halkı!

İçinizde münafıklık yayıldı, ihlas azaldı, eyleme dönüşmeyen sözler çoğaldı. Eyleme dönüşmeyen söz, hiçbir şeyi düzeltmez. Bu gidişat, yürünecek yol değil, aleyhinize bir delildir. Eyleme dönüşmeyen söz, kapısı, yolu ve avlusu olmayan ev gibidir, harcanmayan bir gömü gibidir, delili olmayan kuru bir iddiadan ibarettir; ruhsuz bir şekil, elleri-ayakları olmayan ve tutamayan bir put gibidir. Amellerinizin çoğu ruhsuz bir ceset gibi. Amelin ruhu ihlas, tevhid ve Allah’ın kitabına, Resulünün sünnetine sarılmaktır. Gaflet etmeyin. İşi tersine çevirin ki doğruyu bulasınız. Emirleri yerine getirin, yasaklardan kaçın, kadere rıza gösterin.

Ey bedenleri sapasağlam olduğu halde amelle uğraşmayanlar!

Rabbinizden gelecek ne büyük fırsatları tepiyorsunuz. Kalpleriniz bunu bir bilse pişman olurdunuz. Uyanın artık.

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı