Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-29

sponsor

Hz Peygambere uymayan, bir eline dinini, diğer eline de ona indirilen kitabı almayan kimse yürüdüğü yolda Allah’a ulaşamaz. Kendisi helak olur, başkalarını da helak eder, kendisi sapar, başkalarını da saptırır. Kitap ve Sünnet Allah’a götüren iki kılavuzdur. Kur’an Allah’a götüren kılavuz, Sünnet ise Peygambere götüren kılavuzdur.

Peygamberinize ulaşan nesebinizi sağlamlaştırın. Ona sağlamca uyan kimsenin nesebi de sağlam demektir. Ona uymadan ‘Ben O’nun ümmetindenim’ demenin ise sana bir yararı yoktur. Söz ve eylemlerinizde O’na uyduğunuz zaman ahiret yurdunda onunla birlikte olursunuz. Allah’ın (c.c): Peygamber size ne verdiyse onu alın, size neleri yasakladıysa onlardan da sakının (Haşr 7) buyruğunu hiç duymadın mı?

Oysa sizler;

Kötü kimselerin yaptığını yapıyor, iyilerin derecesini umuyorsun. Ümidi korkusuna baskın olan kimse zındıklaşır, korkusu ümidine baskın olan kimse ise ümitsizliğe düşer. Kurtuluş ikisinin dengeli oluşundadır. Resulüllah (s.a.v): İnananın korku ve ümidi tartılsa birbirini dengelerdi buyurmuştur.

Peygamberimiz Hz Muhammed’den (s.a.v) şöyle rivayet edilmiştir: Birisi geldi ve O’na ‘Ben seni Allah rızası için seviyorum’ dedi. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v): İmtihan giysisini kuşan, fakirlik giysisini kuşan buyurdu.

Sense ey yalancı!

Salih kimseleri sevdiğini iddia ediyorsun fakat dirhemini, kuruşunu bile onlardan esirgiyorsun. Ama buna rağmen onlara yakın ve onlarla birlikte olmayı istiyorsun. Akıllı ol. Bu sahte bir sevgidir. Seven sevdiğinden hiç bir şeyini esirgemez ve onu her şeye tercih eder. Fakirlik Hz Muhammed’in ayrılmaz bir parçasıydı. Bundan dolayı ‘Fakirlik beni sevene akan suyun varacağı yere akıp gitmesinden daha çabuk ulaşır’ buyurmuştur

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı