Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-3

sponsor

Ey cemaat!

Sabırlı olunuz. Çünkü dünya büsbütün sıkıntı ve musibetlerle doludur. Nadir olan, bunun dışındaki bir şeydir. Her nimet beraberinde bir musibet getirir. Hüzünsüz bir neşe ve darlıksız bir bolluk olmaz.

Ey cemaat!

Kalbin ameli olmadan diline doladığın dini bilgiler seni Allah’a bir adım bile yaklaştırmaz. Bu yol kalbin yoludur, yakınlık da sırrın yakınlığıdır. Amel ise organlarla dinin sınırlarını korumak ve Allah’a ve kullarına karşı alçak gönüllü davranmak şartıyla manaların amelidir

Kendine bir ağırlık veren kimsenin hiç bir ağırlığı yoktur.amellerini insanlara göstere gösteren yapanın da ameli yoktur. Amel, halvette (yalnız iken) olur ve insanların gözü önünde yerine getirilmesi gereken farz amelleri dışında hiçbir amel göz önünde olmaz.

Riyakarın giysisi temiz ama kalbi pistir

Mübahlara rağbeti yoktur, çalışıp kazanmaktan üşenir, dinini satarak geçinir ve genel olarak çekinceli bir duruşu da yoktur. Apaçık haram olan şeyleri yer içer, durumunu insanların genelinden saklar ama özel arkadaşlarından saklamaz. Onun bütün zühd ve ibadeti dışındadır. Dört başı mamur bir görüntüsü vardır ama içi harabeye dönmüştür.

Her kim insanları tevhid eliyle, dünyayı zühd eliyle, Rabbinin dışındakileri de rağbet (yüz çevirme) eliyle yok ederse kendini büsbütün düzeltmiş ve kurtuluşa ermiş, dünyanın ve ahiretin iyiliklerini de elde etmiş olur.

Ölmeden önce, nefis ve hevalarını ve şeytanlarınızı öldürün.Genel ölümden önce özel ölümle tanışın.

Nefsin Faydaları Ve Zararları

 

Köpek Yavruları & Mesneviden

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı