Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-30

sponsor

Allah cenneti ve cehennemi yaratmamış olsaydı bile kendisinden korkulmaya ve ümit edilmeye layıktır. Rızasını isteyerek O’na itaat edin. Onun vereceği mükafattan ve cezadan size ne? Allah’a itaat etmek; buyruğunu yerine getirerek, yasaklarını terk ederek ve kaderine boyun eğerek olur. Ona tövbe edin, önünde ağlayın, baş ve kalp gözyaşlarınızla önünde alçalın. Ağlamak bir ibadettir ve alçalmanın son noktasıdır.

Tövbe etmiş olarak, temiz niyetle ve güzel amellerle öldüğünde Allah sana yardım eder ve haksızlığa uğrayanların mükafatını vermeyi üzerine alır. Çünkü o zaman boyun eğenlere O’ndan başka rahmetini gösterecek kimse yoktur. Dünyada da ahirette de Allah’ı sevmeye bak. Onun sevgisi en çok önem verdiğin şey olsun. Allah sevgisi sana gereklidir. Sana fayda verecek odur. Bütün insanlar seni kendi menfaati için ister, Allah ise seni senin menfaatin için ister.

Yazık sana!

A cahil! Allah’a yüzünü dönüyor ve O’nu kalbinin arkasına atıyorsun ve insanlara hizmet etmekle uğraşıyorsun. Allah dostları, Allah’a hizmet etmekle meşgul oldular. O da onların kalplerini kendisine yaklaştırdı, böylece onlar Allah’ı tanıdı. Sufilerden biri Allah’ı tanıyıp nefsi, hevası, tabiatı ve şeytanı ile savaşı sona erdirince, onlardan ve dünyadan kurtulunca ve Allah ona yakınlık kapısını açınca yapacak başka bir iş arar. Ona ‘Geriye dön ve insanlara hizmet etmekle uğraş ve onlara bizim yolumuzu göster’ denir.

Doğru yolu arayıp bulmak isteyenleri bizim adımıza kandırırız. Siz Allah dostlarının, içinde bulunduğu hallerden habersizsiniz. Düşmanınız olan nefsinizi memnun etmek için gecenizi gündüzünüze katıyorsunuz ve Allah’ı kızdırmak pahasına eşlerinizi memnun etmeye uğraşıyorsunuz. İnsanların çoğu, eşlerinin ve çocuklarının rızasını Allah’ın rızasının önünde tutarlar. Ben senin hareketlerini ve tavırlarını, Allah’ın yanındakinden bihaber olan eşin, kendin ve çocukların hakkında kaygılandığını görüyorum

Ey cemaat!

Sizin üzerinizde gözetçiler vardır. Siz Allah’ın görevlendirdiği (meleklerin gözetimi) altındasınız da haberiniz yok. Akıllı olun, kalp gözlerinizi açık tutun. Sizden birinin evine bir topluluk gelince söze önce başlamasın. Sözü bir soruya cevap olsun ve kendisini ilgilendirmeyen şey hakkında soru sormasın. Tevhid farzdır, helal aramak farzdır, yapılan amele karşılık beklemeyi terk etmek farzdır

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı