Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-31

sponsor

Ey İnsan dinle! Ey İnsanlar Dinleyin! Ey Mükellefler Dinleyin! Ey Ergenler, Ey Aklı Başında Olanlar! Allah’ın sözüne ve verdiği haberlere kulak verin. Allah en doğru sözün sahibidir. Nefislerinizin, Allah’ın istemediği özelliklerini değiştirin ki O da size istediğiniz şeyleri versin.Yol geniştir.

Tövbe edip tövbesinde sebat edenler nerede? Rabbinden utanan ve bütün durumlarında O’nu gözetenler nerede? Yalnızken ve insanlar arasındayken haramlardan sakınanlar nerede? Kalp ve beden gözünü haramdan yumanlar nerede?

Peygamberimiz (s.a.v): ‘Şüphe yok ki gözler de zina eder, gözlerin zinası haramlara bakmaktır’ buyuruyor. Çocukların ve kadınların haram kılınan yerlerine bakarak gözlerin ne çok zina ediyor? Allah’ın (c.c) ‘İnanlara söyle gözlerini yumsunlar’ buyruğu hiç kulaklarına çalınmadı mı?

Önce kalplerinizle sonra dillerinizle tövbe ediniz. Tövbe yönetim değişikliğidir. Nefis, heva, şeytan ve kötü arkadaşların yönetimini kaldırır. Tövbe ettiğin zaman kulağını, gözünü, dilini, kalbini ve bütün organlarını yenilemiş, yiyeceğini içeceğini haram ve şüphe bulanıklığından arındırmış, geçiminde, alışverişinde ihtiyatlı davranmış ve bütün kaygını Allah’a yöneltmiş olursun.

Alışkanlığı kaldırıp yerine ibadeti koymuş, günahı kaldırıp yerine itaati koymuş olursun, sonra da dinin sağlamlığı ve şahitliği ile birlikte gerçeğe ulaşmış olursun. Çünkü dinin şahitlik etmediği her şey zındıklıktır.

Takva sahibi ve Allah’a güvenen biri olmak istersen, sabırlı olmaya bak. Çünkü sabır bütün iyiliklerin temelidir. Sabır konusunda doğru bir düşünceye sahip olur da sırf Allah rızası için sabırlı olursan, bu davranışına karşılık olarak Allah kalbine sevgisini, dünya ve ahirette yakınlığını yerleştirecektir. Sabır, ezeli bilgisinde yazılmış olan ve kimsenin değiştiremeyeceği kaza ve kaderinde, Allah’a rıza göstermektir. Gerçek iman sahibi olan, bunu iyice bildiği için hakkında takdir edilene zorla değil, gönül rızasıyla sabretmiştir. Sabır ilkin zorla atılan bir adım, sonra ise gönülden gelerek atılan bir adımdır. Sabrın yokken nasıl kalkıyor da inandığını iddia ediyorsun? Bu kuru bir iddia ile olacak iş değildir.

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı