Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-32

sponsor

Gençler! Tövbe edin.

Görmüyor musunuz Allah tövbe etmeniz için sizi imtihana tabi tutuyor. Fakat siz bunu anlamıyor ve günahlarda diretiyorsunuz. Bu zamanda imtihana tabi tutulan çok az kişi bu imtihandan başarıyla geçebilmektedir. Yalan söylemeniz size nimet verilmesini sağlamaz, ceza görmenize sebep olur. Yalan, insanın derecesini ve değerini yükseltmez, günahlarından dolayı ceza görmesine neden olur.

Allah’ın senin günahlarına göz yumduğuna aldanma.

Çünkü Onun yakalayışı çok çetindir. Bu Allah’ı tanımaz alimlere de aldanma. Onların tüm bilgileri faydalarına değil, zararlarınadır. Onlar Allah’ın hükümlerini bilirler ama Allah’ı bilmezler. İnsanlara O’nun buyruklarını iletirler ama kendileri uymazlar. İnsanlara yasaklar koyarlar ama koydukları yasakları kendileri çiğnerler. İnsanları Allah’a çağırırlar ama kendileri kaçarlar. Günah ve suç işleyerek Allah’la cenk ederler.

İman süslenip, püslenmekle, güzel şeyler düşlemekle olacak iş değildir. Aksine kalpte bir ağırlıktır, amel onu doğrular ve o doğrultuda işler ortaya koyar.

Gönül genişliği ve kalp temizliği istiyorsan insanların söylediklerine kulak asma, sözlerine aldırma. Bilmez misin ki onlar Yaratıcılarından bile hoşnut değiller, senden hoşnut olurlar mı? Bilmez misin ki onlar düşünmezler, görmez ve inanmazlar, aksine yalanlar, doğrulamazlar. Allah’tan başka hiçbir şeyi düşünmeyen, başkasını duymayan ve görmeyen topluluğun peşine düş. Allah’ın rızasını elde etmek için insanlardan gördüğün sıkıntılara göğüs ger. Seni imtihan ettiği her türden belaya tahammül et.

Allah’tan layıkıyla haya edin. Vaktinizi gaflet içinde geçirmeyin. Yiyemeyeceğiniz malları toplamakla uğraşıyor, ulaşamayacağınız hedefleri düşleyip duruyor ve oturamayacağınız evler yapıyorsunuz. Bütün bunlar sizi Rabb’inizden alıkoyuyor.

Şunda şüphe yok ki;

Her çeşit hayır Allah katında, her çeşit şer de başkalarının yanındadır. Hayır Allah’a yönelmekte, şer ise Allah’a sırtını dönmektedir.

vesselam…!

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı