Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-35

sponsor

Yazık sana!

İnsanlardan değil, Allah’tan utanılır. Her şeyden önce var olan O’dur. Sense sonradan olandan utanıyor, ezeli olana karşı yüzsüzlük yapıyorsun. Kerem sahibi olan O’dur, başkaları kötüdür. Zengin olan O’dur, başkaları fakirdir. O’nun adeti vermek, başkalarının adeti ise engel olmak ve vermemektir. İhtiyaçlarını O’na arz et. O buna başkalarından daha layıktır. Yapmış olduğu ederlerinden hareketle O’nu bulmaya çalış. Dinin sınırlarını koru ve takvasından ayrılma.

Sen takvalı olmaya, Allah’tan sakınmaya devam edersen Allah kendini sana bulduracak ve sen eseri bırakıp eseri yapanla meşgul olacaksın. Onu bulmaya çalış ve Onu ara, dünyayı ve ahireti bırak. Dünya ve ahiretten sana ait olanlar yine gelecek, seni terk edip gitmeyecektir. Allah’ın dışındakileri terk etmen bulanıklıkları durultur. Kalbin sana Allah’ı buldurmuyorsa sen akılsız hayvanlar gibisin demektir. Dünyadan kalk git ve akılları Allah’ı bulmalarına yardımcı olan akıllı kimselerin katına çık. Aklı onlardan öğren de kendini ve Rabbini tanı

Yazık sana!

Ömrün eriyip gidiyor da haberin yok. Ahiretten kaçış ve dünyaya yöneliş ne zamana kadar sürecek?

Yazık sana!

Senin rızkını senden başkası yiyemez, cennet ve cehennemdeki yerine senden başkası yerleşemez. Gaflet seni ele geçirmiş ve nefsin arzuları seni esir almış. Bütün kaygın yemek, içmek, evlenmek, uyumak ve amaçladığın şeylere ulaşmak. Kaygın, helal veya haram yoldan doyduktan sonra inkar edenlerin ve ikiyüzlülerin taşıdığı kaygının aynısıdır. Senin dinin var mı, yok mu kalbinin umurunda değil.

Asıl mahrum kalan kimse, Allah’tan yoksun kalan, dünyada ve ahirette O’na yakınlık fırsatını kaçıran kimsedir. Allah (c.c) gönderdiği bir kitapta ‘Ey İnsanoğlu! Beni kaybedersen her şeyini kaybettin demektir’ buyuruyor. Sen Allah’tan ve inanan kullarından yüz çevirip dururken, onlara sözünle ve eylemlerinle sıkıntı verirken, içinle ve dışınla onlardan yüz çevirirken Allah’ı nasıl kaybetmezsin! Hz Muhammed (s.a.v) ‘İnanan kimseye sıkıntı vermek, Kabe’yi ve Beyt-i Mamur’u on beş defa yıkmaktan daha büyük bir günahtır’ buyurmuştur.

Akıllı kimse, Allah konusunda hiçbir kimsenin kınamasından korkmaz. Allah’tan başkalarının sözlerini duymazlıktan gelir. Bütün insanları aciz, hasta ve muhtaç bilir. Bu ve bunun gibiler, ilminden faydalanılan alimlerdir. Dini ve İslam’ın hakikatini bilenler, dinin doktorları ve kırıklarını onarıp tedavi eden kırık-çıkıkçılardır.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı