Abdülkadir Geylani VaazlarıDünya Hayatı ve Gerçeği

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-36

sponsor

Sohbetlerinden birinde dinleyicilerden birisi;

Dünya Sevgisini Kalbimden Nasıl Çıkaracağım

diye sorunca; Ey bu soruyu soran!

“Dünyanın ayıplarına kalp gözünle bakarsan onları kalbinden çıkarabilirsin. Yok eğer beden gözünle bakarsan onun süsleri ile oyalanarak ayıplarını göremez ve kalbinden çıkartamaz, ondan uzaklaşamazsın. Başkalarını öldürdüğü gibi seni de öldürür. huzura erip mutmain oluncaya kadar nefsinle mücadele et. Huzur bulduğunda dünyanın ayıplarını tanır, ondan uzaklaşabilirsin. Nefsin huzur bulması, kalbin emir ve yasaklarını kabul etmesi, sırra uyup itaat etmesi, verdikleriyle yetinmesi, engel oldukları şeylere de katlanması ile olur. Huzur bulunca kalbin safına katılır ve ona ısınır. Başındaki takva tacını ve Allah’a yakınlık hilatini giyer.

Kişinin dünya malında tasarruf ederken niyeti düzgün ise dünya ahirete dönüşür. Her nimet Allah’a şükretmeyi gerektirir. Allah’ın nimetlerini şükrüne bağlayınız. Allah’a şükretmek verdiği nimetlerden dolayı Ona teşekkür etmekle olur. Allah’a şükretmenin iki ana unsuru vardır;

1-► Nimetleri itaat ve ibadet için, fakirlere yardım etmek için kullanmak

2-► Nimetlerin, Nimet Veren’den geldiğini itiraf edip nimeti indirene şükretmektir ki nimet veren ve indiren Allah’tır.

Dünya gidiyor, ömürler tükeniyor, ahiret durmadan size yaklaşıyor. Sizinse ahirete yönelik hiçbir kaygınız yok, bütün kaygınız dünyada ve dünya malını toplamaktır. Ancak siz, Allah’ın nimetlerinin düşmanlarısınız.

Allah’ın nimetlerini itiraf edip her şeyi ona ait kılan ve nefsinden, sebeplerden ve gücünden kendini soyutlayabilene ne mutlu!

Akılı kimse

Amellerinin hesabını yapmayan ve yaptıklarına hiçbir durumda karşılık beklemeyen kimsedir.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı