Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-38

sponsor

Ey kadınlar ve erkekler !

Küçücük de olsa ihlası olan, yaptığını samimi yapan, küçücük de olsa Allah’tan korkusu olan, az da olsa sabretmeyi ve şükretmeyi bilen kimse kurtulmuş demektir. Fakat ben sizi iflas edip varını yoğunu kaybetmişler olarak görüyorum.

Bu dünya bir pazar yerinden ibarettir. Bir süre sonra orada kimse kalmayacak. Gece olunca pazarcılar gidecek. Gayretli olun. Siz bu pazar yerinden sadece ahiret pazarında işinizi görecek şeyleri alıp satmaya gayret edin. Çünkü nakit (paranın kalite kontrolünü yapan) paraların kalitesi konusunda uzmandır. Tevhid, yapılan işi sırf Onun için yapmak demektir. Orada geçer akçe budur. Buda sizde azdır.

Yazık sana!

Sen dünyada Onunla çekişip,yüz çevirip, insanlara yönelerek onları Allah’a ortak koşup dururken, ihtiyaçlarını onlara sunup önemli işlerinde onlara güvenip dururken, yarın hangi yüzle Onun karşısına çıkacaksın? İnsanlara muhtaç olmak, dilencilik edenlerin çoğu için bir cezadır. Çünkü onlar dilenmeye ancak işledikleri günahlar sebebiyle çıkmışlardır.

Allah’a ve insanlara karşı büyüklenmeyi bırak. Çünkü büyüklenmek, Allah’ın cehennem ateşi üzerinde yüz üstü sürüdüğü kimselerin özelliğidir. Allah’ı kızdırdığın zaman Ona karşı büyüklenmiş olursun. Müezzin ezan okuduğu zaman kalkıp namaza gitmezsen Allah’a karşı büyüklenmiş olursun. Allah’ın kullarına haksızlık ettiğin zaman Allah’a karşı büyüklenmiş olursun. Seni de Nemrut ve diğer hükümdarlar gibi helak etmeden önce tövbe et ve taptığın tövbede samimi ol

Siz Allah’tan korkanlardan olun. Şirk insanın kalbinde bulunabileceği gibi, davranışlarına da yansıyabilir. Davranışa yansımış olan şirk putlara tapmaktır, kalpteki ise insanlara güvenmek, yararın ve zararın onlardan geldiğini düşünmektir. İnsanlardan öyleleri vardır ki dünya malını elinde tutar ama onu hiç sevmez. O mala sahip olur ama mal ona sahip olmaz. Mal onu sever ama o malı sevmez. Mal onun ardından koşar ama o malın ardından koşmaz. Mal ona hizmet eder ama o mala hizmet etmez. O maldan ayrılabilir ama mal ondan ayrılamaz. Onun kalbi Allah’a ait olmuştur. Dünyanın onu bozmaya gücü yetmez.

Bundan dolayı o dünya malında istediği gibi tasarruf eder ama mal onun hakkında hiçbir tasarrufta bulunamaz. Bundan dolayı Peygamberimiz (s.a.v): ‘Salih birine ait olan temiz mal ne güzeldir’ buyurarak ya da ‘Şöyle şöyle’ demeyen kimse için dünya malında yarar yoktur buyurarak o kimsenin malını, kendi eliyle hayır işlerine harcayacağına işaret etmiştir. Sahip olduğunuz malları, Allah’ın geçimini sağlamayı üstlendiği kimselerin ihtiyaçları için harcayınız. Mal sevgisi de kalbinizden çıkarınız. Dünya malı size asla zarar vermesin, dünyanın nimetlerini sunması ve zinetlerini takınması sizi aldatmasın. Çünkü siz yakında yok olacaksınız, sizin ardınızdan dünya da yok olacak.

İnsanlardan kaç. Ne haksızlık et, ne de sana haksızlık edilmesine müsaade et. Yapabiliyorsan gördüğün haksızlığa katlan ama sakın ha haksızlık eden taraf olma; ezil ama ezme. Allah mazluma yardım eder, özellikle insanlar tarafından yardım edilmediği zaman yardım eder. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Bir kimse haksızlık görür de Allah’tan başka bir yardımcı bulamazsa Allah (c.c) Sana er ya da geç mutlaka yardım göndereceğim buyurur. Sabreden yardım görür, yükselir izzet bulur

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı