Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-39

sponsor

Münafık, konuştuğunda yalan söyler, söz verdiğinde sözünü tutmaz, kendine güvenildiğinde güveni boşa çıkartır. Kim,Resül-i Ekrem’in (s.a.v) belirttiği bu kötü özelliklerden uzak olursa, münafıklıktan uzak olmuş olur. Bu özellikler müminle münafığı ayıran mihenk taşıdır.

A münafık !

Kanaatkar mümin, senin yaptığın gibi, dinini kullanarak gösteriş yaparak ve ikiyüzlülükle zengin olma yoluna girmez. Gösteriş, ikiyüzlülük ve günahlar fakirlik, alçaklık ve Allah’ın huzurundan kovulma sebebidir. Gösteriş yapan ikiyüzlüler dini kullanarak ve liyakatsizce salihlerin kılığına bürünerek dünya malını elde ederler. Onların sözlerini konuşur, onların giysilerini giyerler fakat onlar gibi amel etmezler. Hiçbir ilgileri olmadığı halde, onlardan olduklarını iddia ederler. Senin ‘Allah’tan başka ilah yoktur’ sözün bir iddiadır, ona tevekkül etmen, güvenmen ve kalbini Onun dışındakilere çevirmen ise o iddianın delilidir.

Sanki o müşriklerden birisin de bir zinet olarak takınıyorsun, kelime-i şehadetle kan aldırıyorsun ve namazda ve oruçta Müslümanlara ibadet olarak değil de alışkanlık olarak uyuyorsun. İnsanlara kendini takva sahibi olarak sunuyorsun, kalbin ise günahkar. Bunun sana hiçbir yararı olmaz

Akıllı ol ve yalan söyleme

‘Ben Allah’tan korkarım’ diyorsun ama başkalarından korkuyorsun. Ne cinden, ne insandan ne de melekten korkma, konuşan ve konuşmayan canlılardan korkma. Dünya ve ahiret azabından korkma. Azabı verenden kork.

A iki yüzlü !

Ne zamana kadar ikiyüzlülüğe ve gösteriş yapmaya devam edeceksin? Yazık sana! Allah’tan utanmıyor musun? Pek yakında Allah’ın huzuruna çıkacağına inanmıyor musun? Onun rızasını gözeterek amel etmiş gibi görünüyorsun ama aslında amacın başkalarının rızasını kazanmak. Onu aldatıyorsun ve üstüne üstlük yapacağı bu ameli bilmesini ve sana mükafat vermesini bekliyorsun. Bu yoldan dön, yanlışını telafi et ve niyetini düzelt

En yararlı akıl, sana Allah’ın nimetlerini tanıtan. nimetlere şükretmeni sağlayan, nimetleri ve nimetlerin büyüklüğünü itiraf etmene yardımcı olan akıldır.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı