Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-40

sponsor

Allah seni ilmine rağmen sapkınlıkta bırakmıştır. İnsanlar için, seni tanıyıp mallarını sana sunmaları için, evlerinde ve sohbetlerinde seni övmeleri için ilim öğreniyor, namaz kılıyor, oruç tutuyorsun. Farzet ki bu gerçekleşti. Ölüm, azap, darlık ve korkular seninle onlar arasına girdiği zaman sana onların hiçbir faydası olmayacak, onlardan alıp biriktirdiğin malları da başkaları yiyecek, sana da onun cezası ve hesabı kalacak.

A Hak’tan ve O’nun sıddık kullarından yüz çeviren !

İnsanlara yönelip onlarla ortaklık eden! Onlara ne zamana kadar yöneleceksin? Onların sana ne faydası var? Onların elinde ne sana zarar verme, ne fayda verme yetkisi vardır, onlar sana ne bir şey verebilirler, ne de herhangi bir şeyi senden alıkoyabilirler. Zarar ve fayda vermek konularında onlarla cansız varlıklar arasında en ufak fark yoktur. Mülk sahibi tektir, zarar veren, fayda veren, hareket ettiren, durduran, musallat eden, emre hazır kılan, veren, engel olan tektir. Yaratan ve rızık veren sadece Allah’dır.

Yazık sana!

İnsanlar senin ihtiyaçlarını bir gün, iki gün, üç gün, bir ay, bir sene ya da iki sene görürler. Sonunda senden usanırlar. Sen Allah’la birlikte olmaya ve ihtiyaçlarını Ondan istemeye bak. Çünkü O senden usanmaz, dünyada ve ahirette senin ihtiyaçlarını gidermekten bıkmaz. Tevhid sahibinin imanı kamil olursa annesi, babası, ailesi, arkadaşı, düşmanı, malı, makamı ve hiçbir şeyi kalmaz. Tek sermayesi Allah’ın kapısına ve ihsanına tutunmaktır

Önce sen ilme uşaklık etmekte sebat gösterirsen ilim de sana uşaklık etmeye sabredecektir. Sen nasıl ki ona uşaklık etmeye sabrettiysen, o da sana uşaklık etmeye sabredecektir. İlme uşaklık etmekte sebat gösterirsen, Allah sana kalp anlayışı ve gönül aydınlığı verir. Ancak;

Allah ilmiyle amel etmeyen alimi eşeğe benzeterek “(Onlar) Kitaplar taşıyan eşekler gibidir (Cuma’5)’ buyurmuştur. (Ayette geçen) ‘esfar’ kelimesi ilim kitapları anlamındadır. Eşek, ilim kitaplarından faydalanabilir mi? Yorgunluk ve halsizlikten başka o kitaplardan eline ne geçer ki? Her kimin ilmi artarsa Allah korkusu ve O’na boyun eğmesi de artmalıdır.

Hz Peygamber’in (s.a.v): “Bilmeyene bir defa, bilene yedi defa yazıklar olsun” buyurduğu rivayet edilmiştir. Bilmeyene bir defa yazıklar olsun neden öğrenmedi diye. Bilene de yedi defa yazıklar olsun. Çünkü o öğrendi fakat bildiği ile amel etmedi.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı