Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-42

Peygamberimiz (s.a.v): ‘Şeytanı Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed Onun elçisidir’ sözüyle çökertin. Çünkü şeytan bu sözle, sizin üzerine çokça binip aşırı yük yükleyerek eşeğinizi çökerttiğiniz gibi çöker’ buyurmuştur.

Ey Cemaat!

Şeytanlarınızı sırf bu sözü söyleyerek değil, bu sözünüzde samimi olarak çökertin. Tevhid, insan ve cinlerden olan şeytanları yakar. Çünkü Kelime-i Tevhid, şeytanlar için bir ateş, tevhid ehli içinse bir nurdur. Sahte tanrılar kalbinde cirit atarken sen nasıl ‘Allah’tan başka ilah yoktur’ diyebiliyorsun? Allah’ın dışında güvendiğin ve dayandığın her şey senin putundur. Kalbin şirk içindeyken kelime-i tevhidi dilinle söylemen sana bir yarar getirmez. Kalbin pis iken kalıbının temizliği bir işe yaramaz. Tevhid ehli şeytanı çökertir, şirk koşanı ise şeytan çökertir. İhlas sözlerin ve işlerin özüdür.

Ey Cemaat !

İnsanları memnun etmek için çalışanları kendi hallerine bırakın. Onlar küçük kölelerdir, Allah’ın düşmanlarıdır, Allah’a ve nimetlerine karşı nankörlük edenlerdir, perdelenmişlerdir. Allah’ın gazabına uğramışlardır ve lanetlenmişlerdir. İnsanlar kişinin kalbini, hayrını ve dinini kapıp alıverirler. Seni Allah’a şirk koşmaya sürükler ve Rabbini unuttururlar. Seni senin için değil, kendi menfaatleri için isterler. Allah ise seni kendi menfaati için değil, senin menfaatin için ister. Şu halde sen de seni senin menfaatin için isteyeni iste ve onunla meşgul ol. Çünkü onunla meşgul olman seni kendi menfaati için isteyen kimselerle meşgul olmandan daha iyidir. İlla ki isteyeceksen insanlardan değil Allah’tan iste. Allah’a ermek için O’ndan yardım dile, Allah zengindir, insanlar ise fakirdir. Ne kendilerine ne de başkalarına yarar ve zarar verebilirler.

Allah’ı istediğin ve O’na doğru yol kat ettiğin sürece yorulursun. Yolun sonuna gelip Rabbin katında bir konağa yerleştirildiğin zaman amellerini içinden gelerek yapmaya başlarsın, kalbine Allah’a karşı bir yakınlık gelir ve bu yakınlık artarak kalbinin her yanını kuşatıt. Bu yakınlık gittikçe büyür. Büyüdüğü zaman da kalp Allah düşüncesiyle dolar ve kalpte başka bir şeye yer kalmaz. Sen de bu makama ermek istersen Allah’ın emirlerine uy, yasaklarından kaç, iyilikte, kötülükte, zenginlikte, fakirlikte, yücelikte, alçaklıkta, amaçlarına ulaştığında ve ulaşamadığında ve dünya ve ahiret işlerinin tümünde O’na teslim ol

vesselam… !

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı