Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-45

Be hey münafık! Ey halka ve sebeplere tapan! A hakkı unutan!

Şu içinde bulunduğun duruma rağmen bu makamın kendiliğinden gelip eline konmasını istiyorsun. Senin ne değerin var ki! Önce tam teslim ol, tövbe et, sonra ilim öğren ve ilmin ile amil ol, amelinde de samimi ol. Yoksa doğru yolu bulamazsın.

A zavallı !

Sana faydası olmayan şeyleri konuşmayı bırak. Mezhep tutuculuğunu da terk et. Dünyada ve ahirette sana faydası olacak şeylerle uğraş. Pek yakında sana verilen haberin doğruluğunu görecek ve sözümü hatırlayacaksın. Savaşa miğfersiz girdiğin vakit başına ne darbeler gelecek göreceksin. Kalbinden dünya kaygılarını çıkar. Çünkü yakında oradan alınacaksın. Dünyada rahat bir yaşam sürme sevdasında da olma. Orada eline ne geçebilir ki?

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Gerçek hayat, ahiret hayatıdır buyurmuştur. Kendine yakın hedefler koy. Dünyaya değer vermemen gerektiğini biliyorsun. Dünyaya değer vermemek, yakın hedefler koymak (ve daha ötesini kaygı etmemek) gerekir

Dünyayı elde etmeye çalışma. Gece odun toplayan, eline ne geleceğini bilemez. Ben seni yaptığın işlerde aysız, ışıksız, zifiri karanlık bir gecede, öldürücü hayvanların bol olduğu sık ağaçlı bir ormanda odun toplayan kimse gibi görüyorum.

Orada bir hayvanın seni öldürmesi an meselesidir. Gel odunu gündüzün topla. Çünkü güneşin ışığı sana zarar verecek bir şeyi ellemene engel olur. İşlerini tevhid, din ve takva güneşinin ışığında yap. Çünkü bu güneş seni, nefsin ve şeytanın tuzaklarından ve yaratılanı yaratıcıya eş tutma tuzağından korur, yürürken acele etmekten korur.

Ey cemaat!

Hayat kapısı açık olduğu sürece onu değerlendirin. Yakında yüzünüze kapatılacak. Gücünüz yettiği sürece hayır işlerini yapın. Tövbe kapısını fırsat bilin ve açık iken oradan içeri girin. Dua kapısını da ganimet bilin. O da size açıktır. Salih kardeşlerinizle bir arada olduğunuzu da fırsat bilin. Buda sizin bildiğiniz aşikar bir şeydir.

Ey cemaat !

Yıktığınızı yapın. Kirlettiğiniz şeyleri yıkayın. Bozduğunuz şeyleri düzeltin. Bulandırdığınızı durultun. Aldıklarınızı geri verin. Kaçmışı bırakıp Mevlanıza geri dönün

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı