Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-46

Yazık sana !

Bir lokma yiyeceğini azalıyor, bir tanecik tohumun ziyan oluyor veya onurun kırılıyor da hemen kıyametin kopuveriyor ve Allah’a karşı gelmeye, şikayet etmeye başlıyorsun. Sinirini, eşini ve çocuğunu döverek çıkartıyorsun, dinine peygamberine sövüyorsun.

Akıllı ve uyanık kimselerden olsaydın Allah’ın huzurunda susar ve Onun bütün yapıp ettiklerini kendin hakkında bir nimet bilirdin. Sakince durup Allah’la didişmediğin, nankörlük etmeyip şükrettiğin, kızmayıp da razı olduğun, şikayet etmeyip sustuğun zaman sana ‘Allah kuluna kafi değil mi’ denir.

Kulun kalbinde hırs, açgözlülük, dünya isteği, korktuğu ve beklediği insanlar varken, imanı olgunlaşmaz. Bu da ancak sürekli düşünmekle ve peygamberlerin ve salih kulların hallerine bakmakla, Allah’ın onları düşmanlarının elinden nasıl kurtarıp onlara yardım ettiğine ve çıkış kapısı hazırlığına bakıp üzerinde düşünmekle olur.

Doğru ve sağlam düşüne olunca tevekkül de sağlam olur, dünya kalpten gider, insanlar, cinler, melekler ve bütün varlıklar unutulur ve Hak (c.c) anılır..

Peygamberimiz (s.a.v); Kişinin kendini ilgilendirmeyen şeyle uğraşmaması Müslümanlığının güzelliğindendir buyurdu

Müslümanlığını güzelleştiren ve hakikate varan kimse kendini ilgilendiren şeylere yönelir, ilgilendirmeyen şeylerden de yüz çevirir. Kendini ilgilendirmeyen şeylerle uğraşmak, heva ve hevesinin peşinde olan, Mevlasının rızasından yoksun kalan tembellerin işidir. Kim kendine emredileni yapmaz, emredilmeyen şeylerle uğraşırsa işte asıl yoksunluk, asıl ölüm ve huzurdan kovulma budur. Dünya işiyle uğraşmak için dürüst bir gayeye sahip olman gerekir. Yoksa sevilmez olursun.

Önce kalbini temizlemeye uğraş. Çünkü bu farzdır. Sonra Allah’ı tanımaya çalış. Kökü ziyan edersen dallarla uğraşman işe yaramaz. Kalbin pis iken organlarının temiz olması fayda etmez. Organlarını Hz Peygamber’in Sünneti ile, kalbini de Kur’an’ın emirleriyle amel ederek temizle. Kalbini koru ki organların da koruma altında olsun. Küpün içinde ne varsa, dışarı o sızar. Kalbinde ne varsa organlarına o sızar

Zahid ve abid geçinenlerin çoğu insanların kullarıdır ve onları Allah’a şirk koşarlar. Sebepler üzerine konuşmayın, onları Allah’a şirk koşmayın ve onlara güvenmeyin ki bütün sebeplerin yaratıcısı olan Allah size kızar

Saçma sapan konuşmayı, dedikodu yapmayı ve sahip olduğunuz malları ziyan etmeyi bırakın. Komşularınızla, arkadaşlarınızla ve tanıdıklarınızla sebepsiz yere oturmayın. Çünkü bu, boş iştir. Yalan ve gıybet genellikle iki kişi arasında olur, günah da iki kişi arasında işlenir. Biriniz, kendinin veya ailesinin bir ihtiyacı gibi zorunlu bir sebep olmadıkça evinden dışarı çıkmasın. Söze sen başlamamaya çalış, senin sözün vereceğin cevap olsun. Birisi sana bir soru sorduğu zaman verilecek cevap, senin için de onun için de yararlı ise sevapla. Yoksa soruyu cevaplama

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı