Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-47

Yazıklar olsun sana !

Bilgi sahibi olduğunu iddia ediyor ve bilgisizler gibi şımarıp onlar gibi öfkeleniyorsun. Dünyalık sahibi olduğuna ve insanların sana ilgi gösterip yönelmesine sevinmen hikmeti unutturur ve kalbini katılaştırır. Gerçek iman sahibi, Allah’tan başka hiçbir şeye sevinmez. İlla ki sevinmek gerekiyorsa bari mal sahibi olup malını Allah’a kulluk yolunda harcadığına, Hakk’ın hizmetçilerinin faydasına sunduğuna ve onlarında kulluk etmelerine yardımcı olduğuna sevin. Gece gündüz hep Allah’tan kork ki kalbine ve sırrına ‘Korkmayın, hiç kuşkusuz ben sizinle birlikteyim, duyar ve görürüm (Taha’46) hitabı gelsin.

Allah’ın kaza ve kaderine rıza göstermek isteyen kimse sürekli ölümü ansın. Çünkü ölümün anılması sıkıntı ve musibetleri hafifletir. Ne kendin, ne malın, ne de çocuğun için Allah’ı suçlama. Bunun yerine ‘Rabbim beni benden daha iyi bilir’ de. Bu şekilde devam edersen rıza ve uyum göstermenin tadını alırsın ve köküyle, dalıyla bütün sıkıntılar çeker gider, yerini her yerden ve yönden nimetler alır.

Oğlum! İki adım atarsan Allah’a varırsın;

Dünya ve ahiretten uzaklaş;

Benliğinden ve insanlardan uzaklaş.

Şu zahirden kurtul ki batına eresin. Önce başlangıç sonra bitiş gelir. Sen önce hedefini belirle, onu tamamlamak Allah’a aittir. İşe başlamak sana bitirmek Allah’a aittir. Kazmanı ve sepetini al da kapısına git otur. Böylece arandığın zaman seni çalıştırmak isteyenin eli altında olursun. Yatağında, yorganın altında ve kilitli kapılar ardında oturup da birilerinin çalışmanı istemek üzere ayağına gelmesine bekleme. Kalbini zikir haline yaklaştır ve ona yeniden diriliş gününü hatırlat. Yıkılp yok olmuş mezarları düşün. Allah’ın bütün insanları nasıl toplayıp huzurunda dikeceğini düşün. Bu düşünce üzere devam edersen kalbinin katılığı gider ve bulanıklığı durulur. Bir bina ancak bir temel oturtulursa sağlam olur, ayakta durur

Peki bu eksiklik nedir? Gösteriştir, ikiyüzlülüktür ve kendini beğenmektir.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı