Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-49

Allah’tan uzaklaşman seni Allah’tan gaflete düşürdü. Dövülüp horlanmandan, bela yılanları ve akrepleri üzerine salınmadan bu gafletinden dön. Belayı henüz tatmadın. Sakın ha aldanma. Sahip olduğun hiçbir şey seni şımartmasın. Çünkü yakında onlardan eser kalmayacak. Yüce Alah (c.c): ‘Onlar kendilerine verilenlerle sevinip şımarınca onları apansız yakalayıverdik (En’am Süresi 11)’ buyurmuştur. Allah katında olan, sabırla elde edilir.

Bundan dolayı Allah (c.c) sabır konusu üzerinde çok durmuştur. Sabır ve fakirlik ancak gerçek iman sahibi olan kimselerde bir arada bulunur. İman edenler imtihan edilir ve sabrederler. Sıkıntı ve bela içinde olmalarına rağmen onlara iyi işler ilham edilir. Rableri tarafından gönderilen musibetlere sabrederler.

A günahkar adam.

Gerçek iman sahiplerinden sakın ve günah kirlerine bulanmış bir halde onların huzuruna girme.

Çünkü onlar, Allah’ın nuruyla senin içinde bulunduğun hali görürler. Senin şirkini ve nifakını görürler. Örtülerin altında gizlice işlediğin işlerini ve günahlarını görürler. Kurtulmuş birini görmeyen felah bulmaz. Sen heves düşkünü birisin, ancak hevesine düşkün olanlarla düşüp kalkarsın

Gösteriş, münafıklık, haksızlık, şüphe ve haram diz boyu olmuş. Hakk’a karşı nankörlük ve günahkarlıkta birbirine yardım eden çoğalmış. Evinde aciz, dükkanında takvalı; içerken zındık, koltuğuna kurulunca sıddıklar çoğalmış.

Allah’ın hükmü olmasa sizin evinizde olan biteni size haber verirdim. Fakat benim, üzerine bina yapacağım bir temelim, terbiyeye muhtaç çocuklarım var. Bildiğim şeylerin bir kısmını sayıp döksem ayrılmamıza sebep olur. İçinde bulunduğum şu halde, Peygamberlerin gücüne ihtiyacım var. Hz Adem’den bugüne kadar gelmiş geçmiş bütün insanların sabrına ihtiyacım var. Rabbani bir güce ihtiyacım var

Uyanın artık!

Ne zamana kadar uyuyacaksınız? Bu bilgisizlik ne zamana kadar sürecek ve ne zamana kadar boş işler içinde dönüp duracak, nefis ve hevalarınıza, adetlere uyacaksınız? Neden Allah’a kulluk ederek, dinin emirlerine uyarak kendinizi yetiştirmiyorsunuz? Kulluk adeti terk etmek demektir. Niye Kur’an’ın prensipleriyle ve Peygamber sözleriyle hayatınıza düzen vermiyorsunuz?

Yazık sana!

İçinde bulunduğun durumu bir düşün. Düşünmek kalbe ait bir iştir. Sana ait bir güzellik görürsen Allah’a şükret, kötülük görürsen ondan da tövbe et. Bu düşünme ile dinin canlanır ve şeytanın ölür. Bundan dolayı ‘Bir anlık tefekkür bütün geceyi ibadetle geçirmekten daha iyidir’ denmiştir.

vesselam…!

Abdülkadir Geylani Hz. Vaazları ve Sohbetlerinden Kesitler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı