Abdülkadir Geylani Vaazları

Abdülkadir Geylani Vaazları ve Sohbetleri-6

sponsor

Sen Allah’ı Allah da seni sevdiği zaman Allah dünyanın kötülüklerine nefsin arzularına dünyevi lezzetlere nefse heva ve hevese ve şeytanlara karşı sana yeterde dünyadaki kısmetini hiç bir zarar ve keder görmeksizin alıverirsin.

A mesnetsiz iddiada bulunan!

Allah’a ortak koşa koşa daha ne zamana kadar onu tevhid ettiğini iddia edeceksin? Geceleyin ürperti veren yerlere ben silahsız çıkabilirim ama sen silahsız çıkamazsın. Buna rağmen kalkıp hangimizin -senin mi yoksa benim mi- korkak olduğuma bakıyorsun Ahiret giysisinin altında hangimizin-senin mi yoksa benim mi-gireceğini merak ediyorsun. Sen münafıklık içinde yetiştin ben ise iman içinde yetiştim.

Dolayısıyla akıllı olanınız dünya malını elde etmekle çocuk, aile, mal yiyecek, giyecek binek ve evlenecek kadınlar bulduğuna sevinip ne yapacağını şaşırmaz. Bütün bunlar kuru bir hevestir. Müminin sevinci imanının ve ve yakinin güçlü oluşuyla ve kalbinin Allah’a yakınlık kapısına ulaşmış olmasıyladır.

Şunu iyi bilin ki dünyanın ve ahiretin asıl hükümdarları Allah’ı tanıyıp sırf onun için çalışan gayret gösterenlerdir.

Çoğunuz münafık davranışları sergilediğiniz halde, ihlaslı olduğunuzu iddia ediyorsunuz. İmtihan olmasa iddialar ne kadar çok olurdu. Kim halim ve sakin bir kimse olduğunu iddia ederse onu kızdırarak sınarız. Kerem (cömertlik) iddiasında olan kimseyi, kendisinden bir şeyler isteyerek sınarız. Kim neyi iddia ederse, biz onu tersiyle sınarız. Şu hevesinizi bırakın da bütün hallerinizde takvaya sarılın.Allah takva sahiplerinin yanındadır.

İmanla ilgili meselelerde şirkten, diğer konularda ise günah işlemekten sakının, sonra Kitap ve Sünnet’in ipine tutunun ve sakın ola boşlamayın. Allah cömerttir, kerem sahibidir, kuluna iki korkuyu birden vermez.

Abdulkadir Geylani Vaazlarından ve Sohbetlerinden

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı