Evlilik ve Aile Hayatı

Aile İçi Doğru Bir İletişim Kurmak

sponsor

Tek olmak, eşsiz olmak Allah’a mahsustur. Bizler bir eşe, bir yuvaya, güvene ve bağlılığa muhtacız. Desteğe ve paylaşıma, sevgiye ve ilgiye, huzura ve şefkate, kısacası bir aileye ihtiyaç duyarız.

Aile içinde büyük-küçük, kadın-erkek, genç-yaşlı herkesin birbiriyle kurduğu bağ ve bu bağ aracılığıyla gönderdiği mesajlar aile içi iletişimi oluşturur.

Eğer aile içinde sağlıklı bir iletişim tarzı benimsenmişse, aile fertleri birbirini incitmeden istek ve ihtiyaçlarına kavuşabilir

Sağlıklı Bir iletişim için

Problemlerini kangren haline gelmeden konuşarak çözülebilir. Çatışma olduğunda umutsuzluğa kapılmadan anlaşma çareleri arayabilir. Sağlıklı bir iletişim dilinin kullanıldığı aile de, herkes birbirinin varlığına saygı duyar. Karşısındakinin farklı düşünce, meşru zevk, istek, ideal ve planlarının olmasını normal karşılar. Kendisinin de insan olarak bazı hataları olduğunu kabul eder. Kırmadan, yıkmadan, yaralamadan iletişim kurmak için emek harcar.

Huzurlu bir aile, hiçbir sorunla ve sıkıntıyla karşı karşıya gelmeyen, hiçbir tartışmaya ve gerilime sahne olmayan aile demek değildir. Huzurlu aile, sağlıklı bir iletişim ağı kurarak sorunları ve sıkıntıları hoşgörüyle çözebilen aile demektir.

Diyanet

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı