İslam'i Bilgiler

Akika Kurbanı Nedir?

sponsor

Akika, lügatta, yeni doğan çocuğun başındaki tüydür. Şeriatta ise yeni doğan çocuk için kesilen kurbandır. Akika, sünnet-i müekkededir.

Akika Kurbanı Ne Zaman ve Neden Kesilir?

Resulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor:

“Çocuk, akika kurbanı verilinceye kadar rehindir; yedinci günde akika kurbanı kesilir saçı traş edilir ve kendisine isim verilir”

Çocuk doğduğu günde akika kesilemezse, büluğ çağına erinceye kadar bu sünnet eda edilebilir. Akika kesilmeden evvel çocuk vefat ederse yine akikanın kesilmesi sünnettir.

Akika Kurbanı Keserken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vakit hariç, kurban için koşulan şartlar akika için de şarttır. Doğan çocuğun erkek olması halinde iki kurban kesilmesi daha efdaldır.

Kurban, pişirilmeden, akika ise pişirildikten sonra dağıtılırsa daha efdaldır. Çocuğun sıhhat ve selametine tefeül için, akika kemiklerinin kırılmamasına dikkat etmek sünnettir.

Doğum gününün yedinci gününde çocuğa güzel isim vermek ve ayni günde akika kesildikten sonra saçını tıraş edip ağırlığı kadar altın, mümkün değilse gümüş tasadduk etmek, sağ kulağında ezan, solunda kamet getirmek sünnettir.

Çocuğa Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, Ahmed gibi güzel isim vermek sünnettir. Kötü isim takmak mekruh olup cahiliyet adetlerindendir.

Kaynak: Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı