Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Akıllım! Başını Kapattı ama Göğsünü G…ü Her Yerini Açtı

26.11.2020
0
A+
A-

Başını Kapatıp Başka Yerini Açanlar


Bir çocuk düşünün ki: Daha çocukluğundan beri annesinin, babasının ve diğer aile efradının namaz kıldığını görüyor ve kendisi de ailesi ile beraber namaz kılmaya başlıyor. Bir zaman ailesi ile birlikte beraber namaz kılmaya devam ettikten sonra çeşitli sebeplerden dolayı ailesinden ayrı düşüyor. Ancak namaz kılarken namazla ilgili hiçbir bilgiyi ne ailesine soruyor nede ailesi kendine öğretiyor.

Ailesinden ayrı düştükten sonra kendisi yine namaz kılmaya devam ediyor ancak gel gör ki namazı sadece şekilden ibaret sandığı, sadece zahiri olarak bildiği için; kıbleye yüzünü dönmesi gerekirken sırtını dönüyor, Fatihayı okuyacağı yerde oturuşta okuması gereken Tahhiyat süresini, oturuşta okuması gereken süre yerine Fatiha süresini okuyor.

Yani namazı sadece şekilden ibaret sandığı için kıldığı namaz baştan sonra yanlış olduğu için kıldığı namazda bozuluyor. Birde bunun İhlaslı olması gereken boyut var ki, bu zaten tamamen zahiri anlamdan uzak.

İşte siz çok değerli kapalı olan hanım kardeşlerim; Sizinde bu yanlış namaz kılan insandan pek bir farkınız yok desem sanırım hata etmemiş olurum. Çünkü nasıl ki o namaz kılan kardeşimiz namazı sadece şekilden ibaret sanıyor, eğilip-kalkmakla ibadet ettiğini sanıyor; sizlerde sadece başınızı-saçınızı kapattığınız halde kapandığınızı sanıyorsunuz. Oysa yaptığınızın kapanmakla, İslam’ın belirlediği,  Allah’ın emrettiği, Resulü’nün öğrettiği kapanmakla şekil ile yakından uzaktan alakası yok.

Ama geçen bölümde anlatıldığı üzere anne-baba birazcık temelde, çocukken kendilerine dini bilgi verselerdi; kahvehanelerde, oyun masalarında,  futbol sahalarında gezdikleri kadarın 3/1 i kadar ailesine zaman ayırıp onlara dini bilgi verecek olsaydı; belki de kendisiyle beraber ailesini de cehennem ateşine düşmekten kurtaracaktı. Ama bu söylediklerim nerede yapılanlar nerede.Bu konulara evlilikle ilgili meselelerde, çocuk yetiştirmekle alakalı bölümlerde değindiğim için uzatmak istemiyorum.

Öyle bir hale geldiniz ve öyle bir şekil aldınız ki hiç kusura bakmayın (istisnaları tenzih ederim) ama Siz kapandığınızı sandınız ama alakası yoktu. Tam aksine kapandığını sandığı halde çıplak olan bir cahilsiniz.

Örtünmeyi sadece başörtüsüyle kısıtlayacak olursanız ve sadece başını kapatıp saçını göstermemekten ibaret sanacak olursanız büyük bir yanılgıya düşersiniz ki; o başını kapatanlar da zaten kapatmıyor, sadece kapattığını sanıyor ve kendi kendisini kandırıyor.

Neden mi;

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim de Nur Süresi 31.Ayeti celile de “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler.

Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz! ” şeklinde buyurmaktadır.

Evet o sadece başını kapatarak kapandığını sanan ama aslında kapanmakla alakası olmayan hanım kardeşimiz?

Kapanırken acaba gerçekten edebine uygun mu kapanıp Allah rızasını gözeterek mi kapandın yoksa sırf gösteriş olsun, güzel olsun, güzel görüneyim, daha şık dursun diye mi kapandın.

Kapanırken gerçekten adabına uygun kapandın mı? Şayet buna evet diyorsan istisna kardeşlerimi tenzih etmek suretiyle diyorum ki yalan söylüyorsun.

Çünkü başörtünü kapatırken sadece saçına dikkat ediyorsun (onuda ettiğiniz yok da neyse), saçım görünmesin diye dikkat ediyorsun ama başını bir sağa, bir sola çevirdiğin zaman bütün vücut hatların, göğsün, göğüs kemiklerin görünüyor. Saçını gösterme derken bunları gösterebilirsin diye bir emir mi var yoksa bunu yapabilirsin diye buna yönelik Kitap ve Sünnette bir teşvik mi var?

Madem yok diyorsun o zaman o başörtünü neden göğüslerinden aşağı doğru sarkıtmıyorsun da, boynuna doluyorsun, saçlarını gökdelen gibi topuz yaparak yükseltiyor da yükseltiyorsun? Nasıl bir kapanma şeklidir bu.

Oysa şunu unutmayın ki Resulüllah (s.a.v) ‘in ;

“İki sınıf insan vardır ki, onlar cehennem ehlidirler; Bunlardan biri ellerinde sığır kuyruğu gibi kamçılar olup insanları dövecekler. Diğeri; vücutlarını belli edecek elbise giyen, bu elbiselerle erkekleri meylettirmek için kırıtarak yürüyen, saçlarını deve hörgücü gibi başlarında toplayan kadınlardır ki; bunlar cennete giremeyecek ve çok uzak mesafelerden bile hissedilen cennetin kokusunu dahi duyamayacaklardır” hadis-i şerifi kulağına hiç gelmedi mi? İşte sizlerin yaptığı da bundan ibarettir ve başka bir şey değildir. Başlarını kapatırlar, kapattığını sanırlar ama İslam’ı sadece başörtüsünü takmaktan ibaret sandıkları için *ki onu da beceremiyorlar- ne namazdan haberleri var, ne oruçtan ne de diğer emir ve yasaklardan.

Gerçekten “Siz nereye gidiyorsunuz öyle (Tekvir 26)”

Kaynak: İsmail Ekinci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.