Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 1-2-3-4. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 1-2-3-4. Ayet Meali & İbn Kesir

1-► Elif Lam Mim

2-► Hayy ve Kayyum olan Allah’tan başka ilah yoktur

3-► (Resulüm!) O, sana Kitab’ı hak ve önceki kitapları tasdik edici olarak indirdi. Tevrat ile İncil’i indirmişti

4-► Daha önce de, insanlara doğru yolu göstermek üzere Furkan’ı indirmiştir. Kuşkusuz, Allah’ın ayetlerini inkar edenler için şiddetli bir azap vardır. Allah, suçlunun hakkından gelen mutlak güç sahibidir.

Al-i İmran Süresi 1-2-3-4. Ayet Tefsiri & İbn Kesir

Ayetel Kürsinin tefsirinde İsm-i A’zam’ın Ayetel Kürsi ile bu iki ayet, yani Elif Lam Mim. Hayy ve Kayyum olan Allah’tan başka ilah yoktur ayetleri olduğunu zikretmiştik. Elif Lam Mim hakkında Bakara Süresinde tekrar gerek duymayacak kadar açıklamalarda bulunduk. Hayy ve Kayyum olan Allah’tan başka ilah yoktur cümlesinin manası da Ayetel Kürsinin tefsirinde geçti

“O sana Kitab’ı hak olarak indirdi”. Yani ey Muhammed! Sana Kur’an-ı hak olarak indirdi. Yani Kur’an hakikattir, bunda hiçbir şüphe yoktur. Allah (c.c) onu kesin bilgisiyle indirmiş olup melekler de buna şahitlik ederler. Kaldı ki şahit olarak Allah yeter. “ve önceki kitapları tasdik edici olarak indirdi”. Yani Allah (c.c) Kur’an-ı daha önce kullarına semadan indirdiği kitapları tasdik edici ve onaylayıcı olarak indirdi. Dolayısıyla o kitaplar Kur’an’ın haber verdiklerini ve eski zamanlardaki müjdelerini doğrulamakta, Kur’an da onları tasdik etmekte ve onaylamaktadır

Çünkü Allah’ın (c.c) o kitaplarda Muhammed (s.a.v)’i peygamber göndereceğine ve Kur’an-ı Azim’i indireceğine dair o kitaplarda verdiği haber ve müjdeler Kur’an-ı Kerim ile tamamen örtüşmektedir. “Daha önce insanlara” yani devirlerindeki insanlara “doğru yolu göstermek üzere Furkan’ı indirmiştir”

Furkan Ne Demektir?

Furkan; Hidayet ile dalaleti, hak ile batılı, sapıklık ile doğruyu birbirinden ayırt eden bir ayraç demektir. Zira, Kur’an zikrettiği açık hüccetler, belgeler ve delillerle, yaptığı açıklamalar, izahlar, beyanlar, onaylamalar, yönlendirmeler ve tembihlerle bunları birbirinden ayırır, apaçık biçimde ortaya koyar.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 361-362

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı