Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 10 ve 11. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 10. Ayet Meali: Şüphesiz inkar edenlerin ne malları ne de evlatları Allah huzurunda kendilerine bir fayda sağlayacaktır. İşte onlar cehennemin yakıtıdır.

Al-i İmran Süresi 11. Ayet Meali: (Onların yolu) Firavun hanedanının ve onlardan öncekilerin tuttuğu yola benzer. Onlar bizim ayetlerimizi yalanladılar. Allah’da kendilerini günahları yüzünden yakalayıverdi. Allah’ın cezası çok şiddetlidir

İbn Kesir Al-i İmran Süresi 10 ve 11. Ayet Tefsiri

Yüce Allah başka bir yerde kafirler hakkında, onların cehennemin yakıtları olduklarını bildiriyor. “O gün zalimlere, özür dilemeleri fayda sağlamaz. Artık lanet de onlarındır, kötü yurt da onlarındır (Mümin 52)”

Dünyada sahip oldukları mallar ve evlatlar onlara Allah (c.c) katında hiçbir fayda vermeyecek, onları Allah’ın azabından ve çetin cezasından kurtaramayacaktır. Hatta Allah (c.c) “Ey Muhammed! Onların malları ve çocukları seni imrendirmesin. Çünkü Allah bunlarla, ancak dünya hayatında onların azaplarını çoğaltmayı ve onların kafir olarak canlarının çıkmasını istiyor (Tevbe 55)” buyurmuştur.

Bir ayette de “İnkarcıların (refah içinde) diyar diyar dolaşması, sakın seni aldatmasın! Azıcık bir menfaattir o. Sonra onların varacakları yer cehennemdir. O ne kötü bir varış yeridir (Al-i İmran 176-197)” buyurmuştur.

Yüce Allah burada da şöyle buyuruyor: “Şüphesiz inkar edenlerin” yani Allah’a inanmayan, peygamberlerini yalanlayan, kitabına aykırı hareket edenler ve peygamberlerine gönderdiği vahiyden istifade etmeyenlerin “ne malları ne de evlatları Allah’ın huzurunda kendilerine bir fayda sağlayacaktır. İşte onlar cehennemin yakıtıdır” Yani, cehennemin tutuşturulacak ve yanacak odunlarıdırlar. Nitekim yüce Allah başka bir yerde şöyle buyurur: “Siz ve Allah’ın dışında taptığınız şeyler cehennem yakıtısınız. Siz oraya gireceksiniz (Enbiya 98)”

Ayetin manası da şöyledir: Kafirlere malları da çocukları da hiçbir fayda vermeyecektir. aksine Firavun hanedanlığıyla peygamberlerin getirdikleri ilahi ayet ve hüccetleri yalanlayan diğer halklara yapıldığı gibi bunlar da yok edilecek ve azap göreceklerdir

Allah’ın cezası çok şiddetlidir“. Yani yakalaması çetin, azabı da acıklıdır. Hiç kimse kendini O’ndan koruyamaz ve hiçbir şey O’ndan kaçamaz. Bilakis O (c.c) dilediği her şeyi yapan, her şey üzerinde galip ve hakimdir. Her şey O’nun önünde eğilmiştir. Ondan başka ilah yoktur. O’ndan gayri hiçbir Rabb yoktur.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 374-376

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı