Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Al-i İmran Süresi 137-143 Arası Ayetlerin Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

22.01.2021
0
A+
A-

Al-i İmran Süresi 137. Ayet: Sizden önce nice (milletler hakkında) ilahi kanunlar gelip geçmiştir. Onun için, yeryüzünde gezin dolaşın da yalanlayanların akıbetinin ne olduğunu görün!


Al-i İmran Süresi 138. Ayet: Bu (Kur’an) bütün insanlığa bir açıklamadır; takva sahipleri için de bir hidayet ve öğüttür.

Al-i İmran Süresi 139. Ayet: Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin. Eğer inanmışsanız, en üstün olan sizsiniz.

Al-i İmran Süresi 140. Ayet: Eğer siz (Uhud’da) bir yara alsaydınız, o topluluk da benzer bir yara almıştı. O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz. Ta ki Allah, iman edenleri ortaya çıkarsın ve aranızdan şahitler edinsin. Allah zalimleri sevmez.

Al-i İmran Süresi 141. Ayet: Bir de (böylece) Allah, iman edenleri günahlardan temize çıkarmak, kafirleri de helak etmek ister.

Al-i İmran Süresi 142. Ayet: Yoksa Allah içinizden cihat edenleri belli etmeden sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sandınız?

Al-i İmran Süresi 143. Ayet: Andolsun ki siz, ölümle yüz yüze gelmezden önce onu temenni ederdiniz. İşte şimdi onu karşınızda görmektesiniz.

Al-i İmran Süresi 137-143 Arası Ayetlerin Tefsiri


Yüce Allah Uhud’da yenilgiye uğrayan ve içlerinden 70 kişi öldürülen müminlere hitap ederek şöyle buyuruyor: “Sizden önce nice (milletler hakkında) ilahi kanunlar gelip geçmiştir” Yani bunun benzerleri sizden evvelki peygamber takipçilerinin de başına gelmiştir. En sonunda ise muzaffer olanlar müminler, bozguna uğrayan ve perişan olanlar kafirler olmuştur. Bu yüzden yüce Allah daha sonra şöyle buyuruyor: “Onun için, yeryüzünde gezin dolaşın da yalanlayanların akıbetinin ne olduğunu görün”.

Yüce Allah daha sonra şöyle buyuruyor: “Ku Kur’an bütün insanlığa bir açıklamadır”. Onda her şeyin net açıklaması ve evvelki ümmetlerin düşmanlarıyla he halde olduklarının bilgisi vardır. Yani, Kur’an da sizden evvelki ümmetlerin haberleri bulunmaktadır. “Takva sahipleri için de bir hidayet ve öğüttür” Yani, kalpleri için hidayet, haram ve günahlardan engelleyici bir öğüttür.

Yüce Allah daha sonra müminleri teselli ederek şöyle buyuruyor: “Gevşeklik göstermeyin, üzülmeyin” Yani bu olanlardan doalyı zaafa düşmeyin. “Eğer inanmışsanız, en üstün olan sizsiniz”. Yani, güzel son ve zafer sizin olacak ey müminler!

“Eğer siz bir yara alsaydınız, o topluluk da benzer bir yara almıştı”. Yani siz yara aldıysanız ve içinizden bazıları öldürüldüyse, düşmanlarınızda da buna yakın ölüm ve yaralanma vardır

“O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz”. Yani sonunda siz muzaffer olacağınız halde bildiğimiz bir hikmetten doalyı bazen düşmanlarınızı size galip getiririz. O yüzden yüce Allah şöyle buyuruyor: “Ta ki Allah, iman edenleri ortaya çıkarsın”. İbn Abbas (r.a) bunu şöyle tefsir eder: “Ta ki kimlerin düşmanlarla savaşmaya sabredeceğini görsün” “ve aranızdan şahitler edinsin” Yani, kendi yolunda savaşan ve rızasını kazanma uğrunda tüm gayretlerini ortaya koyanlardan edinsin. “Allah zalimleri sevmez”

“Bir de Allah, iman edenleri günahlardan temize çıkarmak, …. ister”. Yani günahları varsa onları silmek, yoksa başlarına gelen musibetin büyüklüğüne göre makamlarını yükseltmek ister. “Kafirleri de helak etmek ister”. Çünkü onlar galip olduklarında şımarır ve taşkınlık yaparlar. Bu da onların helak ve mahvolmalarının, yok olup tükenmelerinin sebebi olur.

Yüce Allah daha sonra şöyle buyuruyor: “Yoksa Allah içinizden cihat edenleri belli etmeden sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sandınız?” Allah Teala Bakara Süresinde de şöyle buyurur: “(Ey müminler!) Yoksa siz, sizden önce gelip geçenlerin başına gelenler size de gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Yoksulluk ve sıkıntı onlara öylesine dokunmuş ve öyle sarsılmışlardı ki, nihayet Peygamber ve beraberindeki müminler ‘Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?’ demişlerdi. Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır Bakara 214)”

Yüce Allah başka bir yerde de şöyle buyurur: “Elif Lam Mim. İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece iman ettik demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar? Andolsun ki, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette Allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır (Ankebut 2)”

O yüzden burada; “Yoksa Allah içinizden cihat edenleri belli etmeden sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sandınız?” buyuruyor. Yani, sizin cennete girmeniz, Allah sizi imtihan ederek içinizden kendi yolunda cihad edenleri ve düşmana karşı mücadele de sebat edenleri belirlemedikçe gerçekleşmeyecektir.

“Andolsun ki siz, ölümle yüz yüze gelmezden önce onu temenni ederdiniz. Onu görünce bakıp duruyorsunuz”. Yani en müminler! Siz o gün gelmeden önce düşmanla karşılaşmayı temenni ediyor, o gün için yanıp tutuşuyor, onlarla çarpışmak ve savaşmayı arzuluyordunuz. İşte temenni ettiğiniz ve aradığınız şey karşınızdadır. Haydi, sabır ve sebatla savaşın bakalım

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 525-526

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.