Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 16 ve 17. Ayet Meali Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 16. Ayet Meali: (Bu nimetler) Ey Rabbimiz! İman ettik, bizim günahlarımızı bağışla, bizi ateş azabından koru diyen

Al-i İmran Süresi 17. Ayet Meali: Sabreden, dürüst olan, huzurda boyun büken, infak eden ve seher vaktinde Allah’tan bağış dileyenler (içindir).

Cenneti Hak Eden Müttakilerin Bazı Özellikleri

Al-i İmran Süresi 16 ve 17. Ayetin Tefsiri: Yüce Allah bol mükafat vaad ettiği müttaki kullarının vasıflarını anlatarak şöyle buyuruyor: “(Bu nimetler) Ey Rabbimiz! Sana, kitabına ve peygamberlerine iman ettik, öyleyse sana ve bize gönderdiğin şeriatına imanımız hatırına bizim günahlarımızı lütuf ve rahmetinle günahlarımızı ve işlerimizdeki kusurlarımızı bağışla ve bizi cehennem azabından koru diyenler içindir.

Yüce Allah daha sonra şöyle buyuruyor: “Sabreden” yani ibadetlerini yerine getirme ve günahlaran sakınmada sabır ve ssebat eden, dürüst olan, dil ile ifade ettikleri imanlarını devamlı yaptıkları meşakkatli amellerle tasdik eden ve onaylayan, huzurda boyun büken, infak eden yani mallarının bir kısmını emrolundukları tüm taat ve ibadetlerde, sıla-i rahim de, akrabalarının ihtiyaçlarını gidermede ve muhtaçlara yardımda harcayan ve seher vaktinde Allah’tan bağış dileyenler içindir. Bu cümle seher vaktinde istiğfarın faziletini ifade etmektedir. Nitekim Yakup (a.s)’ın, oğullarına. Sizin için Rabbimden bağışlanma dileyeceğim (Yusuf 36) derken onu seher vaktine ertelediği söylenmiştir.

Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Yüce Allah her gece, gecenin son üçte biri kaldığında dünya semasına iner ve bir şey isteyen var mı, vereyim? Bir dua eden var mı,kabul edeyim? Bağış dileyen biri var mı onu bağışlayayım diye seslenir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 384-385

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı