Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Al-i İmran Süresi 176-180 Arası Ayetlerin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

04.12.2020
0
A+
A-

Al-i İmran Süresi 176-177 ayet Tefsiri


Kafirlikte yarışanlar seni üzmesin“. Çabucak kafir olanların, kendilerini çabucak münafıkların arasına atarak kalplerindekini gizleyip konuştuklarını dillerinin ucuyla konuşanların verecekleri zarar seni üzmesin. “Onlar Allah’a hiçbir zarar veremeyeceklerdir“. Onlar kafir olmalarıyla Allah’a hiçbir zarar veremeyecekler, bilakis zararları kendilerine dönecek, kendileri zarar göreceklerdir. “Allah ahirette onlara bir nasip vermemeyi dilemektedir“. Onların inkarcılıklarını değerlendiren Allah ahiret hayatlarında onlara bir nasip vermemeyi irade etmektedir. “Onlar için büyük bir azap vardır (Al-i İmran 176)”. Allah onlar için büyük bir azap hazırlamıştır. O azap, inkarcılıklarının ve münafıklıklarının cezası olarak huzurdan kovma, hasret ve mahrum bırakma azabıdır. Daha sonra Allah bu durumu şu kavli ile delillendirmiştir:

İmanlarını vererek kafirlik satın alanlar Allah’a hiçbir zarar veremeyeceklerdir. Onlar için acıklı bir azap vardır (Al-i İmran 177)” Münafık oldukları için imanla inkarı değiş tokuş edenler, bu yaptıkları değiştirme ile Allah’a hiçbir şekilde zarar veremezler. Onlar için bu dünyada öldürülme, aşağılanma azapları verilecektir. Ahirette de insanlık mertebesinden uzaklaştırılacaklardır.

Al-i İmran Süresi 178. ayet Tefsiri


İnkar edenler sanmasınlar ki kendilerine tanıdığımız mühlet onların hayırlarınadır; bizim onlara mühlet tanımamız günahlarını artırmaları içindir“. Ey Peygamberlerin enmükemmeli, sanmasınlar ki veya sanma ki bu dünyada kafirlere mühlet vermemiz onların iyiliği içindir. Onlar bundan fayda bulacaklar, şerefyab olacaklar sanma. Bilakis onlara mühlet veriyoruz ki günahları artsın ve bizim azaplarımıza müstehak olsunlar. “Onlar için alçaltıcı bir azap vardır (Al-i İmran 178)”. Öbür dünyada onlara, bu dünyada düşmanlıklarından ve büyüklenmelerinden dolayı alçaltacak, aşağılayacak bir azap vardır.

Münafıklar Müminlere karışıp da onlarla beraber inanmış gibi göründükleri zaman, inanmış insanların söylediklerini inanmadan ve samimi olmaksızın dillerinin ucuyla söylemeye başladıkları vakit Allah mümini münafıktan ayırmak, samimi olanı mürai olandan ayırt etmek için şöyle buyurdu:

Al-i İmran Süresi 179. ayet Tefsiri


Allah müminleri şu içinde bulunduğunuz halde bırakacak değildir; sonunda kötüyü iyiden ayıracaktır“. Kullarının kalplerini bilen Allah, ihlaslı samimi müminleri, müminlerle kafirlerin ve münafıkların zahiren karışık olduğu durumda bırakacak değildir. Sizin ihlasınız çeşitli belalarla ve musibetlerle sınandıktan ve sizleri imtihan edecek ve münafıklığında ısrar eden kötü ile Allah’ın tevhidine iman etmiş, onun kendisi için takdir ettiği kadere rıza gösteren iyiyi bir birinden ayıracaktır. “Allah size gaybı bildirecek de değildir“. Allah sizin hepinize gaybı bildirecek değildir; yani kullarının kalplerinde gizlediklerini bildirecek değildir. “Fakat Allah, peygamberlerinden dilediğini seçer“. Her türlü kabiliyeti kapsamına alan Allah, peygamberlerden dilediklerini seçer, onlara vahiy yoluyla bildirir, kullarından kimlerin iman etmeye, kimlerin kafir olmaya istidatlı olduğunu öğretir.

Allah’a ve peygamberlerine iman ediniz”. Ey müminler, madem ki yaptıklarınız ve yapacaklarınız Allah katında malumdur, öyleyse sizi gerçek tasnife tutan Allah’a ve onun vahyetmesiyle sizleri tasnif eden peygamberlerine iman ediniz. “Eğer iman eder ve sakınırsanız sizin için büyük bir mükafat vardır (Al-i İmran 179)”.

Eğer siz iman ederseniz ve iman ettikten sonra da İslam şiarlarını muhafaza eder korursanız, Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakınırsanız Allah katında sizin için büyük bir mükafat vardır. O mükafat sayesinde siz ubudiyet ve tevhid makamlarını gerçekleştirirsiniz ki bundan daha büyük bir mükafat da yoktur.

Al-i İmran Süresi 180. ayet Tefsiri


Sakınılması ve uzak durulması gereken işlerden birisi de cimriliktir. “Allah’ın lütuf ve kereminden kendilerine verdiği şeylerde cimrilik edenler, onun kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar, aksine bu onlar için çok kötüdür“. Sen, Allah’ın kendilerine bahşettiği şeyleri biriktirmek veya evlatlarına intikal ettirmeyi arzulamak suretiyle cimrilik edenlerin yaptıkları bu cimriliğin kendileri için hayırlı olduğunu sanma, Allah katında faydasını göreceklerini sanma, onların bir azabını savacağını zannetme. Aksine kendileri için şerlidir, başlarına azap getirecektir. Çünkü onlar “Kıyamet gününde, o cimrilik ettikleri şeylerle zincirleneceklerdir“. Yani kıyamet gününde, infak etmeyip de cimrice biriktirdikleri şeylerle bağlanacaklar ve cimriliklerinin cezası olarak yüz üstü cehennem ateşine doğry, vechullahtan mahrumiyet ve uzak kalmaya doğru sürükleneceklerdir. Biliniz ki ey müminler, “Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır ve Allah yaptıklarınızdan haberdardır (Al-i İmran 180)”

Alem-i ervahta ve alem-i ecsamda olan her şeyin mirası Allah’ındır, onun kapsamı ve kuşatması altındadır. Dilediği gibi yapar ve tasarrufta bulunur. Onun mülkü tartışılmas, onun hükümranlığının ortağı yoktur. Hüküm onundur ve olmuş ve olacak her şeyin geri dönüşü ona olacaktır. Tek ve bir olan Allah, sizin yapmış olduğunuz her türlü hal ve hareketinizden haberdardır. Sizin işleyip de onun gözünden kaçırdığı hiçbir fiil ve söz olamaz.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 378-381

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.