Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 45. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 45. ayet Meali: Melekler demişlerdi ki: Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir Kelime’yi müjdeliyor. Adı Meryem oğlu İsa‘dır. Mesih’tir, dünyada da, ahirette de itibarlı ve Allah’ın kendisine yakın kıldıklarındandır

İbn Kesir Al-i İmran Süresi 45. Ayet Tefsiri

Burada meleklerin Meryem (a.s)’a, şan ve şöhret sahibi büyük bir oğlunun olacağı müjdesini verdiklerini bildiriyor. Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Melekler demişlerdi ki: Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir Kelime’yi müjdeliyor”. Yani Allah’ın tek bir sözüyle, ol demesiyle olacak bir çocuğu müjdeliyor. Bu, müfessirlerin belirttiklerine ve daha önce açıklandığı üzere Allah’ın (c.c), “Allah sana kendisinden bir Kelime’yi tasdik edici” buyruğunun açıklamasıdır. “Adı Meryem oğlu İsa‘dır. Mesih’tir”. Yani, dünyada bu isimle meşhur olacak ve müminler onu bu isimle bilecekler.

Hz İsa’ya Mesih Denilmesinin Sebebi

Seleften bazıları ona Mesih denilmesinin sebebinin çok seyahat etmesi olduğunu söylemişlerdir. Kimisi, ayakları düz olup ortalarında çukur bulunmadığı için, kimisi ise; ağır hastaları eliyle meshettiğinde Allah’ın izniyle iyileştikleri için bu isim verilmiştir demişlerdir.

İsa (a.s)’a babası olmadığından doalyı Meryem oğlu İsa denilerek annesine nispet edilmiştir. “dünyada da, ahirette de itibarlı ve Allah’ın kendisine yakın kıldıklarındandır”. Yani, Allah’ın 8c.c) kendisine vahyetmesi, Kitap indirmesi ve başka lütufları sebebiyle O’nun katında büyük bir itibarı ve yeri olacaktır. Ahirette ise diğer ulu’l-azm peygamber kardeşleri gibi o da Allah’ın izin verdikleri hakkında şefaat edecek ve bu şefaati kabul edilecektir. Allah’ın salat ve selamları hepsinin üzerine olsun.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz:413-414

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı