Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 5 ve 6. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 5. Ayet Meali: Şüphesiz, yerde ve gökte hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz

Al-i İmran Süresi 6. Ayet Meali: Rahimlerde sizi dilediği gibi şekillendiren O’dur. O’ndan başka ilah yoktur. O mutlak güç ve hikmet sahibidir

İbn Kesir Al-i İmran 5 ve 6. Ayet Tefsiri

Şüphesiz, yerde ve gökte hiçbir şey Allah’a gizli kalmaz“. Bu cümleyle yüce Allah, kendisinin göklerdeki ve yeryüzündeki başkalarına kapalı olan her şeyi bildiğini, hiçbir şeyin kendisine gizli ve kapalı olmadığını bildiriyor. “Rahimlerde sizi dilediği gibi şekillendiren O’dur“. Yani Allah sizi annelerinizin rahminde erkek veya kız, güzel veya çirkin, bedbaht veya bahtiyar olarak, dilediği gibi yaratır. “O’ndan başka ilah yoktur. O mutlak güç ve hikmet sahibidir“.

Yani yaratan O’dur. İlah ve mabud olmayı tek hak eden O’dur. Hiçbir ortağı yoktur. Erişilmez güç, hikmet ve hükümleri koyma yetkisi sadece O’ndadır.

Ayette İsa (a.s)’ın bir yaratık olduğu, Allah’ın diğer mahluklar gibi onu da yarattığı ima yoluyla hatta açıktan ifade edilmektedir. Çünkü Allah (c.c), İsa (a.s)’a rahimde şekil vermiş, onu dilediği gibi yaratmıştır.Anne karnındaki merhalelerden geçtiği ve halden hale girdiği halde Hristiyanların iddia ettikleri gibi nasıl ilah olabilir?

Nitekim yüce Allah başka bir ayette şöyle buyuruyor: Sizi de annelerinizin karınlarında üç katlı karanlık içinde çeşitli safhalardan geçirerek yaratıyor. İşte bu yaratıcı, Rabbiniz Allah’tır. Mülk O’nundur. O’ndan başka ilah yoktur. Öyleyken nasıl oluyor da (O’na kulluktan) çevriliyorsunuz? (Zümer 3)

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 363

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı