Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 64. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 64. Ayet Meali: (Resulüm!) De ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze geliniz. Allah’tan başkasına tapmayalım. O’na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilahlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman Şahit olun ki biz Müslümanlarız! deyiniz.

Al-i İmran Süresi 64. Ayet Tefsiri

Al-i İmran Süresi 64. Ayet Tefsiri: Bu hitap Yahudi ve Hristiyan olan tüm ehli kitap ile aynı konumda bulunan başkalarını kapsamaktadır. “(Resulüm!) De ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze geliniz”. Burada olduğu gibi “kelime”, Arapçada, tam bir mana ifade eden cümleye denir.

“Sizinle bizim aramızda müşterek olan” ifadesi “kelime”nin niteliğini belirtmektedir. Yani, bizimle sizin ortak olduğu orta ve adil bir söze gelin. Ardındaki cümle o kelimenin ne olduğunu tefsir etmektedir. “Allah’tan başkasına tapmayalım. O’na hiçbir şeyi” eş tutmayalım”.

Bilakis sadece hiçbir ortağı bulunmayan Allah’a ibadet edelim ki bu bütün peygamberlerin davetidir. Yüce Allah başka bir ayette de şöyle buyurur: “Senden önce hiçbir resul göndermedik ki ona, Benden başka ilah yoktur, şu halde bana kulluk edin diye vahyetmiş olmayalım (Enbiya 25)”

Yüce Allah bir yerde de “Andolsun ki biz, Allah’a kulluk edin ve Tağut’tan sakının diye (emretmeleri için) her ümmete bir peygamber gönderdik. Allah, onlardan bir kısmını doğru yola ileti. Onlardan bir kısmı da sapıklığı hak ettiler. Yeryüzünde gezin de görün, inkar edenlerin sonu nasıl olmuştur (Nahl 36)” buyurur.

Yüce Allah burada devamla şöyle buyuruyor: “ve Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilahlaştırmasın” İbn Cüreyc der ki: Yani, Allah’a isyan olacak hususlarda birbirimize itaat etmeyelim. İkrime de şöyle der: Yani, birbirimize secde etmeyelim. “Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman Şahit olun ki biz Müslümanlarız! deyiniz”. Yani orta yola gelmeyi ve bu daveti reddederlerse, Allah’ın (c.c) size koyduğu İslam dininde olmaya devam edeceğimize şahit tutun .

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 431-432

Anahtar Kelimeler: ehl-i kitap anlamı, ehli kitap ayetleri, tağut nedir tağut ayetleri, allahın ayetlerini alaya alıp inkar edenlerin sonu,

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı