Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2963
EURO
10,0198
ALTIN
484,11
BIST
1.428
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
24°C
Bursa
24°C
Mevzi Sağanak
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Gök Gürültülü
22°C
Pazartesi Açık
23°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Al-i İmran Süresi 66-72. Arası Ayetlerin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

29.11.2020
0
A+
A-

Ey din işlerinde aklı çalışmayan, ahmak ve gözleri kör olanlar!


İşte siz öylesiniz“. İnkar ve inatta ısrarcısınız. “Haydi, bilginiz olan şeyde tartışıyorsunuz“, Hz Muhammed’in peygamber olarak gönderileceğine ve onun vasıflarına dair kitabınızda bilgiler vardır, fakat sizler, onunla ilgili hakikate sahip olduğunuz halde bile bile tahrif edeiyor ve değiştiriyorsunuz. “Hiçbir bilginiz olmayan şeyi niye tartışıyorsunuz“. Hz İbrahim’in, Yahudi ve Hristiyan olduğuna dair kitabınızda hiçbir bilgi yok iken, sizler iftira ediyor ve sırf inat ve kibriniz yüzünden, kitabınızda olmayan şeyi ona nispet ediyorsunuz. “Allah biliyor, siz ise bilmiyorsunuz (Al-i İmran 66)”. Aynı zamanda da, onun sizin hangi konuda haddi aştığınızı bildiğine inanmıyorsunuz.

Sonra Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır: “İbrahim Yahudi de değildi“, zira Hz Musa ondan bin yıl sonra gelmişti, “Hristiyan da değildi“, İsa (a.s) da ondan iki bin yıl sonra gelmişti. “Fakat müslim bir hanif idi“. Yahudilerin ve Hristiyanların, Üzeyr (a.s) ile İsa (a.s) hakkındaki ve Hz Muhammed’i inkarlarındaki ifrat ve tefritlerinden uzak idi; tevhid yolunda dosdoğru yürüyen, mutedil ve Hakk’a gönülden bağlı idi. “O, müşriklerden değildi (Al-i İmran 67)”. Hadiseleri sebep ve vesilelere nispet eden sapmışlardan değildi.

İnsanların İbrahim’e en yakın olanı“, dinen ona en yakın ve ona muhabbette en layık olan insanlar, “Ona tabi olanlardır“, ümmetinden olup da onun dinini din edinen ve Rabbi katından getirdiklerine sarılan kimselerdir. “Bu Peygamberdir“, onun neslinden, onun milletinden, onun ehl-i beytinden ve zümresinden gönderilmiş olan peygamberdir “Ve müminlerdir“, bu peygambere ve ondan önceki kitapları nesheden, tevhid-i zat yolunu gösteren kitaptan getirdiklerine inanan kimselerdir.. “Allah, müminlerin velisidir (Al-i İmran 68)”. Tevhid caddesini kullarına gösteren Allah, bütün işlerinde kendisinin rızasını gözeten muvahhitlerin velisidir, kendisine teveccühten, Mevla ile meşgul olmaktan alıkoyan dünya süsleriyle uğraşmalarını engelleyerek onların din işlerini yürütür.

Ehl-i Kitaptan bir grup sizi saptırmayı çok isterler“. Sizi şeriat caddesinden, iman ve tevhid yolundan çıkarmayı isterler ve bunu da sırf nefislerinin pisliğinden, kalplerinde buğzun yer etmesinden ve İslam’ın zuhuruna olan hasetlerinden dolayı arzularlar. Bu ayet, Huzeyfe, Ammar ve Muaz’ı (r.a) Yahudi olmaya davet ettikleri zaman Yahudiler hakkında inmiştir. Halbuki “Onlar ancak kendilerini saptırırlar da bunun farkında değiller (Al-i İmran 69)” Bu saptırma çabası sebebiyle ancak azabı kat kat hak ederler, fakat onlar bu zararın ve helakin farkında değiller.

Ey Ehl-i Kitab!”. Ey Musa ve İsa’ya (a.s) iman edip, onların getirdiği kitapları tastik ettiğini iddia edenler! “Allah’ın ayetlerini niçin şahit olduğunuz halde inkar ediyorsunuz (Al-i İmran 70)”. Her iki kitapta da Hz Muhammed’in gönderileceğini ifade eden ayetleri niçin inkar ediyorsunuz? Halbuki siz onun o iki kitapta ki özelliklerini biliyor, onun zuhurunu bekliyordunuz. Niçin inat ve kibirle onu inkar edip reddettiniz? Üstelik, bir de kitabınızı haksız yere ve iftira ile tahrif ettiniz ve değiştirdiniz.

Ey Ehl-i Kitab!“. Ey Allah’ın kitabını tahrif edenler! “Niçin Hakk’a batılı karıştırıyorsunuz?” Allah katından inmiş, apaçık olan gerçeğe niçin kendi kendinize uydurduğunuz iftiraları karıştırıyorsunuz? “Ve hakikati bile bile niçin gizliyorsunuz (Al-i İmran 71)”. Hz Muhammed’in peygamberliği gerçeğini niçin saklıyorsunuz? Halbuki hakikatin ne olduğunu biliyorsunuz ama sırf haset ve kibrinizden dolayı bunu açıklamıyorsunuz

Ve” hasetlerinin şiddetinde, buğz ve kinlerinin aşırılığı sebebiyle, Müslümanları saptırmak için tuzak ve hile kurarak “Ehl-i Kitaptan bir grup dedi ki:” Kendi yardakçı ve ahbaplarına hile ve tuzak yoluyla şöyle dediler: “Müminlere indirilene günün başlangıcında inanın“, müminlere muvafık görünmek için o peygambere indirildiğini iddia ettikleri ayetlere sabahleyin, onlarla alay etmek için inanın ki, sizin peygambere uyduğunuzu zannederek sevinip ferahlasınlar. “Ve günün sonunda da inkar edin“. Yani akşama doğru da, bizler Muhammed’i kitabımızda anlatıldığı gibi bulmadık diyerek onu terk edin ve inkar edin ki, sizin bu muhalefetiniz sebebiyle onlar tereddüte ve sıkıntıya düşsünler. Hep böyle yapın. “Olabilir ki, dönerler (Al-i İmran 72)”. Böyle yaparsanız belki Müslümanlar dinlerinden ve imanlarından vazgeçerler.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 317-319

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.