Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 72. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 72. Ayet Meali: Ehl-i kitaptan bir grup şöyle dedi: Müminlere indirilmiş olana sabahleyin (görünüşte) inanıp akşamleyin inkar edin. Belki onlar (böylece dinlerinden) dönerler.

Al-i İmran Süresi 72. ayet Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 72. Ayet Tefsiri: “Ehl-i kitaptan bir grup şöyle dedi: Müminlere indirilmiş olana sabahleyin (görünüşte) inanıp akşamleyin inkar edin….”. Bu onların dinle bağları zayıf kimselerin kafalarını karıştırmak için yaptıkları bir hileydi. Zira, günün başlangıcında mümin gözüküp sabah namazını Müslümanlarla kılmak, gün sonunda ise dinlerinden çıkmak, böylece cahil insanların “Onlar, Müslümanların dininden onda gördükleri kusur ve noksanlıktan dolayı döndüler” demelerini sağlamak üzere kendi aralarında konuşup anlaşmışlardı. İşte, amaçları bu olduğundan, “Belki onlar (böylece dinlerinden) dönerler” demişlerdir.

İbn Cüreyc, Mücahid’den bu ayetle ilgili olarak Yahudiler hakkında şunu rivayet etmiştir. Ayet, Müslümanlara tuzak kurarak, sabah namazını Resulüllah (s.a.v) ile birlikte kılan ve gün sonunda dinden çıkan, böylece insanlara bu dine girdikten sonra onda sapıklıkların farkına vardıkları imajı vermeye çalışan Yahudiler hakkında inmiştir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 437

Anahtar Kelimeler: ali imran 72 ayet meali, ali imran 72 ayet tefsir, yahudiler hakkında inen ayetin tefsiri,, kafa karıştırmak, müslümanlara karşı hazırlanan gizli tezgah

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı