Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
7,5495
EURO
9,0295
ALTIN
411,97
BIST
1.538
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
20°C
Bursa
20°C
Az Bulutlu
Cumartesi Yağışlı
17°C
Pazar Yağışlı
9°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
13°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Al-i İmran Süresi 73-76 Arası Ayetlerin Tefsiri & Abdülkadir Geylani

29.11.2020
0
A+
A-

Sizin dininizden olmayana sakın inanmayın“. Sizinle aynı dinden olmayan, arkadaşı ve kardeşi bulunmayan, babalarınızın ve atalarınızın dinini din edinmemiş kimselerle sakın samimi olmayın, onların fikirlerini asla onaylamayın.


Ey Peygamberlerin en kamili! Onların hilelerini reddetmek ve tuzaklarını defetmek için sırf hikmet pınarından gelen bir söz olarak onlara “De ki: Gerçek hidayet, Allah’ın hidayetidir“.

Dosdoğru yola eriştiren yol, dilediği kullarına tevhid yolunu gösteren ve dilediğini de, o yolda yürümekten alıkoyan Allah Tealanın yolu ve hidayetidir. Hile ve tuzaklarının sebebi, “Size verilenin aynısının başka birisine verilmesidir“; sizin Hz Muhammed’i (s.a.v) inkarınızın ve küfrünüzün sebbi,size bahşedilenin mislinin bir başkasına da bahşeedilmesinden başka bir şey değildir. “Veya” fasit iddianız ve batıl inancınıza göre, güya “Size karşı Rabbinizin huzurunda delil getirileceği” ve bundan dolayı mağlup edilmemeniz içindir.

Ey Resullerin en kamili !

De ki:” Aklınızın alaca bulacası sizi aldatmasın ve o akla tam anlamıyla güvenemeyin. Çünkü o, marifet noktasında, özellikle de vehmin fazla olması halinde eksiktir. Halbuki “Fazilet Allah’ın elindedir“. Hidayet, onun kudret ve iradesi dahilinddir. “Onu dilediğine verir“. Bunda aklın bir tesiri olmaz. Kullarını hidayete eriştiren “Allah Vasi’dir, Alim’dir” (Al-i İmran 73)”

Allah Teala, fazlı, lütuf, kerem ve hidayetinde çok cömerttir, onun ilham ve ilmine bir sınır yoktur. O, kullarının kabiliyetlerini çok iyi bilir ve onların her birini kendi kabiliyetine göre tevhidine ulaştırır.

O, rahmetini dilediğine verir“. Bütün hamd ve kemalleri şamil olan rahmetini, dilediği ihlaslı kullarına kendi derinliğini ve genişliğini kimse idrak edemez. “Allah, çok büyük lütuf sahibidir (Al-i İmran 74)”.

Bütün kemalatı ile mütecelli olan Allah Tealaya, beşeri varlıklarını vahdet denizinde yok etmiş ve kesret elbiselerini bir çırpıda üzerinden atmış olan enbiya ve evliyadan bazı mazharlarına karşı çok büyük lütuf ve ihsan sahibidir.

Ve” kabiliyetlerin ve fıtri özelliklerin farklı oluşu sebebiyle şunu da görürsün: “Ehl-i Kitaptan öylesi vardır ki, ona yüklerle emanet bıraksan“, sağlam ve güvenilir olması doalyısıyla kendisine kıymetli ve çok mal emanet etsen, “Onu sana iade eder“. Sen ona malı nasıl emanet ettin ise, hiçbir eksilme yapmadan ve ihanet etmeksizin emanetini sana geri verir. Çünkü onun fıtratı saf ve kabiliyeti güzeldir. “Yine onlardan öylesi de vardır ki, ona bir dirhem emanet etsen“, veya daha az bir şey bıraksan, tinetinin pisliği ve kabiliyetinin çirkinliği sebebiyle “Başına dikilmedikçe sana emanetini iade etmez.” Sürekli, bıktırırcasına, gide-gele emanetini istemedikçe sana geri vermez.

Bu ayet, her ne kadar her ikisi de inkar ve sapkınlıkta olup, fesat ve inatçılıkta ayak direyenlerden olsalar da, kendisine bir Kureyş’linin 1200 okka (1 okka: 40 dirhem) altın emanet edip emaneti sahibine iade ettiğinde Abdullah b. Selam hakkında ve yine bir Kureyş’linin kendisine bir dirhem emanet verip, onu inkar ettiğinde de Fanhas b. Azura hakkında inmiştir.

Bu” yani bazı Yahudilerin emaneti iade etmemesi, “Onların ümmilerin bizm aleyhimize bir yol bulmaları mümkün değildir demeleri sebebiyledir“. Onların kendi dinlerinden olmayanların mallarını helal saymalarının sebebi şudur: Onlar dediler ki: Bize Rabbimizden indirilmiş olan kitabımızda, ümmilerin hakları ile ilgili olarak biizm hesaba çekileceğimize dair herhangi bir yol / bilgi yok. Çünkü ümmilet Kitap Ehl-i değildir. “Onlar Allah’a karşı bile bile yalan söylüyorlar (Al-i İmran 75)”.

Onlar bu sözleriyle, Allah’a sırf inatları yüzünden iftira ediyorlar. Çünkü onların kitabında bu batıl fikir yoktur.

Bu ayet indiği zaman Hz Peygamber’in şöyle söylediği rivayet edilir: Allah’ın düşmanları yalan söyler. Cahiliye döneminde ne varsa hepsi ayaklarımın altındadır, ancak emanet hariç; çünkü o iyi kimseye de kötü kimseye de ödenir.

Evet” Hak için, hangi inanç ve dinde olursa olsun, kullarından herkesin hakkıyla ilgili olarak, haksızlık yapanı azarlama ve ondan intikam alma yolu ve hakkı vardır. “Ahdine vefa gösteren“, Cenab-ı Hak ile onun kulları ile yapmış olduğu ahde sadık kalanlar “Ve takva sahibi olanlar“, vefasızlık sebebiyle Allah’ın gazabından korkanlar, Allah katından mahbuplardandır / sevilenlerdendir. “Çünkü Allah, müttakileri sever (Al-i İmran 76)”

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 320-322

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.