Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Al-i İmran Süresi 83-84 ve 85. Ayet Meali ve Tefsiri & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 83-84 ve 85. ayet Meali & İbn Kesir

Al-i İmran Süresi 83. Ayet Meali: Göklerde ve yerdekiler, ister istemez O’na teslim olduğu halde onlar (ahl-i kitap), Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar? Halbuki O’na döndürüleceklerdir.

Al-i İmran Süresi 84. Ayet Meali: De ki: Biz allah’a, bize indirilene, İrahim, İsmail, İshak, Ya’kub ve Ya’kub oğullarına indirilenlere, Musa, İsa ve (diğer) peygamberlere Rableri tarafından verilenlere iman ettik. Onları birbirinden ayırt etmeyiz. Biz ancak O’na teslim oluruz

Al-i İmran Süresi 85. Ayet Meali: Kim, İslam’dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır.

Al-i İmran Süresi 83. Ayet Tefsiri & İbn Kesir

Yüce Allah, indirdiği kitapları ve gönderdiği peygamberleri vasıtasıyla ulaştırdığı dininden, yani “yalnızca hiçbir ortağı bulunmayan Allah’a ibadet etmek”ten başka bir din arzulayan kimseleri eleştiriyor. O Allah ki, “Göklerde ve yerdekiler, ister istemez O’na teslim olmuşlardır”

Nitekim yüce Allah başka bir ayette şöyle buyurur: “Göklerde ve yerde bulunanlar da onların gölgeleri de sabah akşam ister istemez sadece Allah’a secde ederler (Ra’d 15)”. Başka bir ayette de şöyle buyurur: “Allah’ın yarattığı herhangi bir şeyi görmediler mi? Onun gölgeleri, küçülerek ve Allah’a secde ederek sağa sola döner. Göklerde bulunanlar, yerdeki canlılar ve bütün melekler, büyüklük taslamadan Allah’a secde ederler. Onlar üstlerindeki Rablerinden korkarlar ve kendilerine ne emrolunursa onu yaparlar (Nahl 48-50)”

Dolayısıyla mümin Allah’a kalbi ve bedeniyle teslim olur. kafir ise Allah’a (cc.) kerhen teslim olur. Çünkü o Allah’ın karşı konulmazi engellenemez kahir ve galebesi altındadır

Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Kim, İslam’dan başka bir din ararsa, bilsin ki kendisinden (böyle bir din) asla kabul edilmeyecek”. Yani, kim Allah’ın (c.c) insanlar için koyduğu ve belirlediği dinden başka bir dine ve yola girerse, bu ondan asla kabul edilmeyecek “ve o, ahirette ziyan edenlerden olacaktır”

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 450-452

Anahtar Kelime: Ali İmran Suresi 83. Ayet Fazileti, ali imran 84 ayet tefsiri meali, ali imran 83 ayet tefsir diyanet, İnne evvele beytin vudia linnasi, ulaike cezauhum, allah katında din İslam’dır ali imran 85. ayet, gölge secde eder mi,

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı