Bilgi Kütüphanesi

Aldananlar

sponsor

Kur’an Okurken Aldananlar

► Çok Kur’an okumakla aldanmışlardır. Öyle ki bazen 24 saatte hatim ettikleri bile olur. Dilleri Kur’an okurken, kalpleri istekleri peşinde okuduklarından habersizdir. Okudukları ayetlerden ders almak için manalarını düşünmezler. Haramlardan sakınmaz, öğütlere kulak asmaz, emir ve yasaklara gereken önemi vermez, insanlar için bir ibret aynası olan ayetlerden etkilenmezler.

Bu okuyucular Kur’an’ın sadece okumak için indirildiğini zannederler. Böyleleri şuna benzerler: Hizmetçiye efendisi bir yazı yazmış ve kendine bir takım şeyler emredilmiş, bir takım şeyler yasaklanmıştır. Hizmetçi bunlara kulak asmaz, kendi bildiğine gider. Fakat ara sıra yazıyı okur ve onu ezberler. İşte Kur’an’ı okumakla yetinen de onun gibidir; hatta ondan daha fazla cezaya layıktır. Bu adam eğer Kur’an’dan gayenin yalnızca okumak olduğunu zannediyorsa aldanmıştır. Unutmamak ve ezberlemek için Kur’an okuması şarttır. Ezberlenmesinden gaye manası, manasından gaye ise gereğiyle amel etmektir.

Nafile Oruç Tutarak Aldananlar

► Orucuyla gururlanır. Ramazan haricindeki mübarek günlerde veya bütün sene boyu oruç tutar, oruç tuttuğu zamanlarda dilini gıybetten, kalbini gösterişten, orucu açtıklarından, midelerini haramlardan ve bütün gün boyunca dillerini malayani sözlerden korumazlar. Hal böyle iken, gene de iyi bir iş yaptıklarını zannederler. Farzları tam anlamıyla yapmazken, nafilelere önem verirler. Fakat hakkıyla onu da yerine getiremezler. Bu da aldanışların en büyüklerindendir.

Hacca Giderken yada Gitmek İsteyenlerin aldanması

► Hac ile gururlanırlar. Borçlarını ödemeden, komşu ve yakınlarından helallik istemeden, anne-babalarının görüşlerini almadan, helal rızk temin etmeden hacca giderler. Kendilerine farz olan hac ibadetini yaptıktan sonra bu halleriyle tekrar tekrar hacca giderler. Yolculuğunda namazını geçirir, elbisesinin temizliğine önem vermez.

Vaaz Verenlerin aldanması

► Sevap kazanırım zannıyla ve gayesi ile vaaz ve nasihat edip iyilikle emreder, kötülükten sakındırır. İnsanların yaptığı hatalara kızar da, onlara iyiliği emrederken kendini unutmuş olur. Onlara karşı daha şerefli ve faziletli olduğu iddiasında bulunur, onlara iyiliği emreder ve bunu yaparken de sert davranır.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:3 / bkz:1088-1090

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı