Çalışmak İbadettir

Aldatarak Din Ticareti Yapmak

sponsor

Bana haber ver, sen bu şeye muhalefet etsen ve amelin ile Allah’ın rızasından başka bir şeyi istesen, nefsini insanların yanında yüceltmeyi istesen veya kendi nefsin için sevdiğini onlar için sevmesen, umduğun şeye ulaşır veya onu idrak eder misin?

Eğer böyle isen; Allah’a en uzak olanlardan olduğunu bilmiyor musun? Bununla birlikte, senin faydalanacağın ve bu günlerinde kendilerinden yararlanacağın dinarlar, dirhemler (paralar) istediğini de görmüyorum. Ancak sen, bununla övülme, mevki ve iktidar talep ediyorsun. Sen, sana muhalefet edenlerin de, sana muvafakat edenlerin de buğzunu gerektirecek bir hayatı seçtin. Veya senin durumunda bir gün açıklık kazanması gereken gizli bir şey ortaya çıktı.

Sabır, insanların bahanelerini tüketmiş, onları mazeretsiz bırakmıştır. Kim Allah’a, emirlerini yerine getirmenin halaveti ve tadıyla kavuşamazsa sabırla ve yapamamanın verdiği hoşnutsuzlukla kavuşsun. Bunun yanında Allah’ın yasakladıklarına buğzetsin ve bu hal üzere huzur-i ilahiye varsın. Buna gücü yetmeyen kimsenin yapacağı şey, yasaklanan şeyleri sevmek değil bilakis sabretmektir. Sabır insanların delillerini tüketmiştir.

Çok kabul edilen şeyler azlarla başlar. İnsanlar bir şeyi yapmak istedikleri zaman taleple başlarlar. Ve bu işi yapacak aracıyı talep ederler. Yoksa bu işi yapmaya yol yoktur. İnsanların tamamı bir araya gelse, her sanatın aracı da onlarla birlikte olsa, kendi aracı olmadan dikiş iğnesini delmeye güç yetirebilirler mi? Bu bütün şeylerde böyledir. Terzinin aracıyla sanatına güç yetiren bir veteriner veya veterinerin aracıyla terziliğe güç yetiren birini gördün mü? Her iş böyledir. Demirci marangozun aletiyle, marangoz da kunduracının aletiyle işini yapamaz. Ahiret işleri de böyledir. Onlara ancak kendi aletleriyle güç yetirebilir.

Ahiret amellerinin asıl aleti

► İlim,

► Marifet,

► İbret almadır.

Onların aletlerin işaretlerindendir.

Kaynak: Muhasibi / Nefsin Terbiyesi (Adabü’n-Nüfus) / bkz: 102-103

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı