İslam'i Bilgiler

Alimlerin yani; İlmin Fazileti ve Önemi (İmam Gazali)

sponsor

Kim alimlerin zahitlere üstünlüğünü bilmek isterse Cebrail ve Mikail’in yaratma ile görevlendirilen, ibadet etmek için kıyamda duran meleklere nasıl üstün olduğuna baksın. Onları Allah’ı idrak etme seviyelerine göre O’na daha yakın olmuşlardır. Vahiy geldiği zaman gök ehli tedirgin olurlardı. Ta ki vahiy melekleri onları haberdar ederdi.

Rabbiniz ne buyurdu? derler. Onlar da Hak olanı buyurdu derler (1)

Aynen bunun gibi zahidler de bir hadisi duyduklarında onun manasını ve sıhhatini alimlere sorarlar.

Emsallerine göre üstün meziyetlerle donatılan alimlerin halleri ne ulvidir.İlimden daha değerli bir paye yoktur.İlim öyle bir üstünlüktür ki eksiklikleri olmasına rağmen melekler Adem’e ilmi nedeniyle secde etmişlerdi.

Mahlukatın Allah’a en yakın olanları alimlerdir

Ancak salt ilim kişiye fayda vermez. Bilakis onun manasına vakıf olmak gerekir. İlmin manasını ise ancak o ilimle amel edenler ulaşabilir.

İlim kişiyi fazilete sevk ediyorsa işte o kişi ilme nail olmak için çok çaba göstermiş demektir; her ne zaman da ilim kişiyi noksan olduğu hissinden uzaklaştırdıysa o kişi de ilimden uzaklaşmış demektir.

İlmiyle amel eden kişiye ilim sırrını açar, yolunu kolaylaştırır ve o kişi için ilim cezbedici bir husus olur. İlmiyle amel etmeyen kişiye ise ilim etkileyici ve keskin yönünü göstermez, sırrını izhar etmez.

Tüm bunları idrak et ve hedefini güzelleştirir. Aksi takdirde ilim öğrenerek yorulmana gerek yoktur.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 112-113

(1- Sebe 23)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı