Günahlar ve SonuçlarıTövbe Etmenin Önemi

Allah Hangi Günahları Affeder Hangi Günahları Affetmez

sponsor

Affedilmeyecek Günahlar

Allah’a ortak koşmak dışında affı mümkün olmayan günah yoktur. Bunun dışındaki bütün günahlar, yüce Allah’ın bağış ve merhametine açıktır.

Günahlardan dolayı ümitsizliğe kapılmak, kendini koyuvermek, tutulabilecek en yanlış yoldur.

En kendilerine kötülük edip haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah, günahların hepsini bağışlar. Çünkü o bağışlayandır, merhametlidir (Zümer 53) anlamındaki ayet, bunu çok açık bir şekilde ortaya koyar.

Aynı şekilde yaptığı kötülükleri sürekli hatırlayıp üzülmek, günah duygusunun ağırlığı altında ezilip kaybolmak da doğru değildir. İyi ve faydalı bir iş yapmak, yeniden denge ve uyumlu yakalamak önemlidir.

İslam,ümit ve gayret dinidir.

Mevlana’nın dile getirdiği gibi bir kimse, bir kimse yüz defa tövbesini bozsa bile, Allah’ın kapısına yine gelmelidir. Çünkü o kapı, ümitsizlik kapısı değildir. İyi niyet ve samimi bir arzu ile kendisine sığınarak af ve bağışlanma dileyen kimseyi Allah geri çevirmez.

Müslüman bilir ki, Allah tövbe eden bir günahkarı, hiç günah işlememiş gibi bağış ve rahmetiyle lütuflandırır. Tövbeleri çokça kabul eder ve kullarına son derece merhametli ve bağışlayıcıdır. Tövbe ile ilgili olarak buraya kadar söylenilenler Allah’a karşı olan yükümlülükler için geçerlidir.

Kul hakkı‘ denilen,diğer insanlara maddi ve manevi bakımdan verilen zararların tek telafi yolu, bize geçmiş olan hakları sahiplerine ödemek ve onlardan helallik almaktır. Bu konuda ne kadar yalvarırsak yalvaralım, kulların bizdeki haklarını Allah bize bağışlamayacaktır. Çünkü o hesabı, hak sahibi olan kimse ile aramızda çözmemiz gerekmektedir. Ömür boyu tevbe edip af dilesek bile, hak sahibine hakkını geri ödemedikçe onun sorumluluğundan kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Kul hakları içinde en ağırlıklı olan kamu hakları denilen kısımdır Çünkü bunların sahiplerini tek tek belirleme imkanı olmadığı için,geri ödeyip kurtulma şansı da bulunmamaktadır.

Kamu hakkı, bizi bütün bir millete, milyonlarca insana karşı borçlu duruma sokar. Bu yüzden İslam bilginleri, kamu hakkı yiyenlerin felah bulamayacağı görüşünü dile getirirler.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş (Gençliğin İslam Bilgisi) / bkz: 94-95

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı