Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Allah Kötülüğü Neden Önlemiyor? yoksa (haşa) Bunu Önlemek İçin Gücü mü Yetmiyor?

01.01.2021
0
A+
A-

Sonsuz rahmet, şaşmaz adalet, yüce kudret, eşsiz ilim ve irade sahibi olduğu iddia edilen bir Allah varsa bu kadar kötülüğe neden müsaade ediyor? Kötülüğü önlemede güç ve iradesi yetersiz kalan bir Allah’ın ilahlığından ve iyiliğinden söz edilebilir mi?

İnsanlık olarak şu anda boğuştuğumuz korona virüs salgını sebebiyle bu sorunun bugünlerde daha fazla sorulmakta olduğunu tahmin edebilirsiniz. Felsefe ve kelamın temel sorularından biri olan bu soru bir yönüyle Allah’ın takdiri, irade ve kudreti, bir yönüyle insan fiili ve özgürlüğü, bir yönüyle metafizik kötülük denen şeyin tanımı ve kapsamıyla alakalıdır.

İnsanın fiili ve özgürlüğü ile ilgili olması onun ahlaki boyutuna işaret eder. Özellikle kendilerini materyalist, ateist, deist, agnostik, septik ve natüralist olarak tanımlayanlar için de bir şüphe sebebi ve akabinde dinden bir çıkış ya da kaçış için mazeret kapısıdır. Bir başka deyişle, inançsızlığına bir haklılık veya meşruiyet zemini açmak isteyenlerin sarıldığı bir can simididir

Burada kötülük problemine ya da Batı felsefesinde bilinen adıyla teodise konusuna dalmak gibi bir niyetimiz yok, hoş, dalsak da bu sınırlı mekanda içinden çıkma şansımızın olmayacağı aşikar.

Sonsuz rahmet, şaşmaz adalet, yüce kudret, eşsiz ilim ve irade sahibi olduğu iddia edilen bir Allah varsa bu kadar kötülüğe neden müsade ediyor? Kötülüğü önlemede güç ve iradesi yetersiz kalan bir Allah’ın ilahlığından ve iyiliğinden söz edilebilir mi?

Kötülük geçmişte vardı, gelecekte de hep var olacağına göre, onu önleyemeyen bir Allah’ın yokluğu varlığından evla değil midir?

Yoksa bu Tanrı önleme gücüne sahip de art niyetli olduğu için mi önlemiyor? Hem iyi niyetli hem de önleme kudreti varsa bu kadar kötülük neden var olabiliyor? Gayet masumane görüntü veren ama ardında sinsi imalar taşıyan bu gibi soruların çok eski zamanlardan beri tartışıldığını ama bilhassa Avrupa’nın kriz asırlarında, Aydınlanma döneminde zirve yaptığını da hatırlatmak isteriz

Allah’ın varlığını ve ilahlığını sorgulamaya kadar varan kötülüklerin niçin var olduğu sorusu ve türevleri çoktan beridir dolaşımdaydı, özellikle de eş zamanlı olarak hemen her yerde gençliğin elindeydi. Kendi adımıza vurgulamış olalım ki Kur’an’ın Allah tasavvurunu bilmeyen, Allah-insan-tabiat arasındaki dengeli ilişkinin hassas kodlarına aşina olmayan birinin soruların çeldirme gücüne direnmesi mümkün değildir.

Deney, gözlem ve akıl ötesini doğaüstü, sır ve hurafe kabul eden pozitivist-maddeci-akılcı-bilimci yaklaşımın ikliminde yetişenlerin keskin bir inkar ve inançsızlığa değilse bile tevhid ve vahiyden arındırılmış kaba bir natüralizmin kucağına yuvarlanmaları an meselesidir.

Bugün deizmin varlığından dem vuruluyorsa bu tespitimiz bilhassa önemlidir. Bu tür sorular şüphe krizlerine ve inançtaki sapmalara bilimsel bir gerekçe olacaktır yalnızca. Deney, gözlem ve duyularla ulaşılabilir olanın ötesini yok sayan, bili-mi bir ideolojiye dönüştüren, maddeyi baş tacı eden, kendisini kutsayan bir akla tutsak olanların maddenin sınırlarını aşmasını bekleyemezsiniz. Bu akıl için her şeyin evrensel doğa kanunlarıyla yönetildiği bir maddi evren vardır. Bilim ise doğa ve gözlem metoduyla ona bu maddi evrende kılavuzluk yapmaktadır

Eğer kalbiniz manevi bir gerçeklik alemini istemiyorsa, kafanız muhakkak ki sizi böyle bir şeye hiçbir zaman inandıramayacaktır der iktisatçı Ernst Friedrich Schumpeter ve devam eder:

Modern dünya, insanın yüksek melekelerine ihtiyaç duyan her şey hakkında şüpheci olmaya eğilimlidir. Ama herhangi bir şeye ihtiyaç duymayan şüphecilik hakkında hiç şüpheci değildir.

Bu ve benzeri tuzak soruları genç dimağlara yöneltenlerin cevabı merak ettiğini düşünmek safdillik olacaktır. Amacı gencin mana alemini sarsmak, idrakini bulandırmak, onu şüphe krizlerine sevk etmek, inancını hırpalamaktır. Filozof ve kelamcıların dahi zorlandığı bu konuların genci tökezleteceğini pekala biliyor. Sorulardaki ön yargıyı, karamsarlığı, olumsuzluğu, baskın yönlendirici karakteri bir yana bıraksak bile, varlık algısını felç etmeyi, imanın can damarı olan tevhit bilincini örselemeyi kafasına koymuş bir şeytaniliği sezmek gerekir.

Bunu vahşi bir yırtıcının, içgüdüsel olarak, dişlerini avının doğrudan boynuna geçirerek onu boğmasına benzetebilirsiniz. Tevhit kulesi yıkıldıktan sonra kalenin düşmesi yakındır. Bir şeyin daha farkında olalım. Dindarlığın, dine hassasiyetle sarılmanın, ibadetleri samimiyetle ifa etmenin ilkellik ve gericilik işareti sayıldığı bir modern dünyada yaşıyoruz.

Bu dünyanın inkarcı karakterinde inananı alaya almak, onu sorularla bunaltmak ve hep savunma halinde tutmak geçerli bir taktiktir. Altyapısı zayıf, dini bilgisi yetersiz, inancını içselleştirememiş, neye niçin inandığını bilmeyen, ara ara şüphe krizlerine düşenler bu tür sorularla köşeye kıstırılır. İyice sersemlediğinde ağızdaki bakla çıkarılır:

Gördün ya, Allah yoktur, din bir hurafeler yığınıdır; bütün bunlar bir yobazlık ve gericilik alâmetidir! Bu sloganlaşmış iddia, modern dünyanın basmakalıp dogmasıdır.Allah’ın varlığından ve kötülüğü önlemeye kâdir olduğundan zerre şüphemiz yok.

Gelin savunma halinden çıkalım ve şimdi biz soralım: Allah’ın kötülükleri önleme mecburiyeti var mıdır? Kötülüğü önlemek ilah sayılmanın şartlarından mıdır? Allah’a böyle bir görev ya da zorunluluk yüklersek ilahlık sıfatını zedelemiş olmaz mıyız? Elindeki mirası büyük bir hırs ve açgözlülükle sıfırlayan mirasyedi misali kendine has tüm insani değerleri, manevi hasletleri ruhundan yavaş yavaş sıyırıp atan insanoğlunun hata ve günahlarını Allah niye üstlensin?

Kutsal gerilim hatlarını güç savaşlarında yazboz tahtasına çeviren açgözlü insanın kusurlarını niye örtbas etsin? Varoluşun dünyevi ve uhrevi bütünlüğünü parçalayan, tanrı rolüne soyunan nankör insanın kırıp döktüğü şeylerin hesabı niye Allah’dan sorulsun?

Kötülüğün zirve yaptığı tarihsel şartlarda Allah’ın hatırlanması ne kadar adil? Karanlık, kötücül güçlerin sayısının günbegün arttığı dünyada, kötülüğün karabasan misali insanlığın üzerine çullandığı şu anda insanın hiç mi kabahati yok?

Dünyayı sadece bir zevk mekanı görenler, kötülüklerin çoğalmasından neden Allah’ı mesul tutarlar? Köleliği, sömürüyü, haksızlığı, gaspı, işgal, terör ve savaşı sıradanlaştıranlar neden dikkat dağıtırlar ve suçu başka yerlerde ararlar? Bu çerçevede daha başka soruları nefes almaksızın art arda sıralayabilirim.

Jonathan Swift, Bir Fıçının Hikayesi isimli eserinde, İnsanda yücelikle düşüklüğün sınırları ne kadar da yakın birbirlerine derken aslında bir hakikatin altını çizer. Gerçekten de bu sınırlar neredeyse belli belirsiz ince bir çizgiden ibarettir.

Modern çağ ruhla bedeni birbirinden koparıp ruhu parçaladığında ve bedeni de değersiz bir et yığını mesabesine indirdiğinde insanı düşüklüğün dibine itmiştir. Artık o insan için kendi bedeni de salt maddeden ibarettir, varlığı ya da yokluğu pek fazla bir şey değiştirmez.

Gün olur zevkin ve acının nesnesi, gün olur kötülüğün imgesidir. Anlam haritası da yok olur, eylemleri anlamsızlaşır; günlük ve anlıktır, rüzgara göre yön değiştirir. Terry Eagleton, bir eylem anlamdan ne kadar uzaksa o kadar kötüdür der.

Doğru, anlam haritasını yitirenlerin kötü eylemlerin failleri olması başka türlü nasıl izah edilebilir? Eğer kişi, dininin değer sisteminden, temel inançlarından ve hayat görüşünden habersizse, hayatın, imanın, ahlaki ve ameli davranışların bir uyumu olduğunu kavramamışsa metafiziğin derin tartışmaları onu boğar. Daha doğrusu metafizik sorulara dalması, yüzme bilmeyen birinin derin sulara şuursuzca atlamasına benzer.

İnsana ve varoluşa dair vizyonu bulanıklaşmışsa varoluşun çetin soruları onu fena tökezletir, anlam dünyasını tarumar eder. Bugün varoluş bilincinin neoli-beralizmin tacizleri karşısında aşınması ve zemin kaybetmesi ile bu ve benzeri soruların tahrip gücünün arttığı bilinmelidir.

Bedenleri, zihinleri tek tipleştirme projesinin modern adı olan neoliberalizmin, Allah varsa kötülükleri neden önlemiyor? nevinden soruları her yerde sordurması inananların imanı-na taciz atışlarıdır.

İnsanı, ruhu, aklı, zihni metalaştıran bu sistemin kendini kötülüklerden sıyırması bir aldatmacadır. Allah, tabiat, insan arasındaki ahenkli dengeyi bozanların kötülüklerin çoğalmasından şikayetçi olmaları tuhaf değil midir? Eğer birilerinin iddia ettiği gibi,

Korona virüs (Covid-19) laboratuvarlarda üretildiyse bütün bir yeryüzüne yayılan bu kötülüğün faillerini görmezden gelip yukarıdaki soruyu sormak ne kadar adil ve mantıklıdır?

İnsanın gurur, kapris, ihtiras ve zaaflarının farkında olanlar buradaki hedef saptırmanın elbette ki farkındadır. Tek bir yaprak dahi Allah’ın bilgisi olmadan Allah’ın kötülüğe izin verdiğini veya onu seyrettiğini nasıl düşünebiliriz? Allah kötülüğü dilemez, muhtemel zararları hakında uyarır ama insan yine de ısrar ederse vasıtalarını yaratır

Kötülüğü üreten, iradesi, aklı, seçimi ve fiili ile insanın ta ken-disidir. Uyarılara kulak asmayan insanın içindeki karanlık duy-gular gemlenemez hırsların selinde gün ışığıyla buluştuğunda kötülük gerçekleşir. Kötülükle dolan bir dünyadan şikayet ediliyorsa bu kesinlikle insanın imalatıdır, Allah’ın değil. Allah insan eliyle yayılan kötülüğü yine insan eliyle önlemeyi amaçlar. Aksi halde, bugün yeni bir kötülük olan koronavirüsü yenmek için sağlık çalışanlarının kendi sağlıkları pahasına gösterdikleri insanüstü gayreti nasıl görmezlikten gelebiliriz?

Kendisi de bu illetle mücadele eden Türkiye’nin zengin ülkeler dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına hibe tıbbi malzeme uçaklarını peş peşe uçurmasını nasıl izah edebiliriz. Allah kötülüğü iyilikle önler. İçimizdeki iyilik içgüdüsünün kaynağı O’dur

Nobel Edebiyat ödüllü yazar William Golding Sineklerin Tanrısı adlı klasik eserinde cennet misali bir adaya düşen bir grup çocuğun adayı nasıl bir cehenneme çevirdiklerini hikaye eder. Aslında bu hikaye, cennet yeryüzünün insanın eliyle nasıl bir cehenneme çevrildiğini ima eden bir taşlamadır.

Şeytanın emir erleri gittikleri her yere kötülük virüsünü ceplerinde taşır. Velev ki gittikleri yer, küçük ıssız bir adacık olsa bile. İngiliz North Whitehead, aklın işlevinin yaşam sanatını yükseltmek olduğunu söyler. Güya akıl, kendini gerçekleştirmesini engelleyen yaşamın tekdüzeliğinden sıyrılacak ve daha iyinin peşinde olacaktı. Güya akıl daha iyinin peşinde olduğu sürece insanlık ilerleyecek ve gerçek mutluluğu yakalayacaktı. Ancak akıl işlevinden uzaklaşınca, ona güvenen insanlık da çürümeye başladı. (A. N. Whitehe-ad, Aklın İşlevi, Çev. Kevser çelik, Fol Yay., Ankara 2019, s. 31 vd., 91, 94.)

Allah kötülüğü neden önlemiyor? sorusunun da kısmi cevabı olan bu tespiti takdirlerinize arz edip yorumsuz bırakıyorum. Bilinmelidir ki kötülük yapma güdüsü, şeytanidir, kabadır, insanı aşağılar, onun vicdanını ve insani değerini yok sayar. İnsanı yaratılmış varlıklar zincirinin en tepesinden aşağıların aşağısına indirir. Ruhu iptal edip hayatı benin (nefsin) eline veren, aklın kılavuzluğunda yürüyen modern çağ, aynı zamanda bozulmaların çağıdır. Çünkü kötülük özünde bozulmayı içerir. İnsanı kötülüklerin karanlığından aydınlığa imanın ışığı çıkaracaktır.

Kaynak: Adnan Bülent Baloğluı / Diyanet Dergisi Mayıs 2020 / bkz: 42-45

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.