Allah'ın Varlığına İnanmak

Allah Kulunun Faydasına Olan Şeyleri En İyi Bilendir

sponsor

Lezzetlerin tamamı hissi veya aklidir. Hissi lezzetlerin neticesi ve zirvesi nikahtır. Akli lezzetlerin zirvesiyle ilimdir. Bir kimse ikisine birden sahip olmuşsa nihayete ulaşmış demektir. Ben öğrencilere bu iki lezzeti de öneriyorum. Ancak rızık verilen bir öğrencideki rızık alameti onun ulvi hedefleri taşımasıdır.Bu hedef ise kişide daha çocukken neşet etmiştir.

O kişinin çocukluğuna baktığımda, onun değerli işlerin peşinde olduğunu görürsün. Peygamber (s.a.v) de dedesi Abdulmuttalib’in yanında büyürken Abdulmuttalib ‘Bu oğlumda farklı özellikler var’ demişti. Eğer biri ‘bana bu gayeler rızık olarak verilmediyse ben de onların peşinden gidemem elbet.

Peki bunun çözümü nedir? derse, ona şöyle deriz;

Sana bir nimetin verilmemesi diğer nimetlerin de verilmediği anlamına gelmez. Belki de sana verilen nimetleri sen göremiyorsun.

Örneğin sen kendi durumuna baktığında sana verilen nimete şükretmedin veya seni heva ve hevesle imtihan ettiği halde sen buna sabredemedin.

Şunu bil ki bazen dünya lezzetlerinin senden esirgenmesi ilmin lezzetine erişmen içindir. Belki de sen zayıf olduğun için malın çok olması durumunda yoldan çıkacaktın. Bu nedenle Allah seni ıslah eden şeyleri en iyi bilendir.

Kişi hakkı tanımak için ve Allah’ın rızasına nail olmak maksadıyla ilim öğrenirse, başkasına açılmayan kapı bu kişiye açılır.

Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz:  120

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı