Nisa Süresi MealiTefsir

Allah ve Resulü’ne İtaat Etmek

sponsor

Nisa Süresi 69. Ayet Meali: Kim Allah’a ve Resule itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!

Nisa Süresi 69. Ayet Tefsiri

Yani kim, Allah ve Resulü’nün emrettiklerini yapar, Allah ve Resulü’nün nehyettiklerini terk ederse Allah (c.c) onu izzet ve ikram yurdu cennete yerleştirir. Peygamberlerin, sonra cennetin daha alt derecesinde bulunan sıddıkların, sonra şehitlerin komşusu yapar. Sonra diğer tüm müminlerin komşusu yapar ki onlar içleri ve dışları temiz salihlerdir. Yüce Allah ardından bunlar ne güzel arkadaştır buyuruyor.

Nisa Süresi 69.Ayet-i Kerimesinin Nüzul Sebebi

Ensar’dan biri Resulüllah (s.a.v)’in yanına hüzünlü bir halde gelince Resulüllah (s.a.v):

Ey filan, neden seni hüzünlü görüyorum dedi?

Ensari: Ey Allah’ın Peygamberi aklıma gelen bir şeyden dolayı dedi.

Resulüllah (s.a.v): Nedir o? diye sordu.

Ensari: Biz şimdi senin yanına gelip gidiyor, yüzüne bakıyor, seninle birlikte oturuyoruz. Yarın ise peygamberlerle birlikte yüksek yerlerde olacaksın ve sana ulaşamayacağız dedi.

Hz Peygamber (s.a.v) ona hiç bir cevap vermedi. Sonra Cebrail (a.s): ‘Kim Allah’a ve Resule itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!’ ayetini getirdi. Hz Peygamber (s.a.v) birini göndererek bu müjdeyi Ensari’ye ulaştırdı.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 3 / bkz: 214

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı